 |
MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI Manipulacije z malimi delničarji, Splošna Plovba d.o.o.,Portorož, morske in obmorske znamenitosti, svet premoženja in svet potrošnikov, socialne in čustvene stiske ter vzpodbude
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Katere finančne institucije, banke in zavarovalnice v Sloveniji, sprejemajo bitcoin ter ostale kriptovalute za plačilo svojih storitev? |
Da |
|
0% |
[ 0 ] |
Ne |
|
100% |
[ 1 ] |
|
Skupaj glasov : 1 |
|
Avtor |
Sporočilo |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 18:47 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1109
Objavljeno: Čet Sep 13, 2007 9:22 pm
Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI
ALPOS d.d.
/13/...obeta se še en tuji prevzem slovenske družbe in sicer Češki Arcelor Mittal, prevzemna tarča pa je tokrat družba Alpos d.d.(APOG), ki zaposluje približno 1300 zaposlenih in v v kateri je 554 malih delničarjev družbe. Prevzemna cena še ni določena, na LJSE borzi pa je trenutni tečaj (APOG) 50,60EUR:
Uprava Alposa prevzema ne komentira
Znana ni niti prevzemna cena za delnico Alposa, ki naj bi neuradno bila 45 evrov. Tuji lastniki skupaj s prevzemnikom, Arcelor Mittalom iz Ostrave, posedujejo 80 odstotkov delnic Alposa Češka družba Arcelor Mittal iz Ostrave, ki je že 38-odstotna lastnica šentjurskega Alposa, je nedavno podala prevzemno ponudbo za Alpos. Za delnico Alposa naj bi ponujali 45 evrov, sicer pa je bila ob koncu preteklega leta knjigovodska vrednost delnice 128 evrov. Skupina Alpos, ki zaposluje okrog 1300 ljudi, je zelo uspešno poslovala tudi v letošnjem prvem polletju, ko je prihodke po odprodaji programa opreme trgovin resda povečala za le tri odstotke glede na lansko prvo polletje, na 64,16 milijona evrov, vendar pa se je v tem obdobju čisti dobiček povišal celo za 101 odstotek, na 1,55 milijona evrov. Če bi bil podobno visok dobiček tudi v drugem polletju, bi Alpos dosegel kar 21 evrov čistega dobička na delnico, kar kaže na občutno prenizko ponujeno prevzemno ceno, pri kateri člani uprave tudi ne nameravajo prodati svojih delnic. Z delnico Alposa se trguje tudi na prostem trgu Ljubljanske borze, kjer je njena cena že segla do 52 evrov, trenutno pa je tam delnica Alposa vredna 50,6 evra. Tujci imajo v lasti že skoraj 80 odstotkov Alposa, saj imata po 21 odstotkov delnic še Benkol Establishment in Hypo Alpe Adria Bank. Drugače pa je skupno število delničarjev Alposa 557. Včeraj smo o prevzemni ponudbi za Alpos spraševali tudi Mirjana Bevca, predsednika uprave družbe Alpos, ki prevzemne ponudbe ni želel komentirati, tudi tega ne, kakšna je sploh prevzemna cena. So pa v javnem sporočilu kot mnenje o prevzemni ponudbi nedavno zapisali, da jim "začrtana strategija prevzemnika ni znana, zato se uprava o posledicah in učinkih prevzema, ki jih bo morebitna izvedba prevzemne ponudbe imela na uresničevanje vseh interesov ciljne družbe, še zlasti zaposlovanje, ter oceno strateških načrtov prevzemnika za ciljno družbo in njihovih možnih posledic na zaposlene v njej in kraje opravljanja poslov, kakor so določeni v prospektu, ne more opredeljevati." Takrat so tudi zapisali, da uprava nima nobenih dogovorov in ti tudi niso v teku med prevzemnikom in poslovodstvom ciljne družbe glede prevzemne ponudbe ali glede načina uresničevanja glasovalne pravice iz vrednostnih papirjev, ki jih že ima prevzemnik.
http://213.250.55.115/Ris2007/default.asp?kaj=3&id=2007091305246055Nazadnje urejal/a
zoran13 Sob Sep 13, 2008 11:43 am; skupaj popravljeno 3 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 18:52 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1109
Objavljeno: Pon Sep 17, 2007 5:20 pm
Naslov sporočila: MANIPULACIJA Z MALIMI DELNIČARJI
ACTIVA INVEST d.d. IN MALI DELNIČARJI
/13/...glede na to,da smo bili iz družbe Activa Invest kot mali delničarji iztisnjeni z odpravnino po delnici za 6,26EUR se ob tem pojavlja tudi veliko nasprotujočih informacij pod naslovom˝Activa Invest financira VZMD˝:
Po naših informacijah sta namreč aprila lani vodstvi Aktive in VZMD sklenili dogovor, da bo Aktiva z denarnim zneskom približno 830 evrov na mesec podprla zaposlitev ene osebe, ki bo vsak dan skrbela za oskrbovanje njihovih delničarjev. Vodstvo Aktive Invest naj ne bi nasprotovalo niti temu, da bi ta oseba poleg zadolžitev glede Aktive opravljala še druge dolžnosti v združenju. Plačilo so, kot pravijo naši viri, poravnali z vnaprejšnjim nakazilom za šest mesecev, medtem ko podrobnosti in skupni znesek vseh Aktivinih nakazil VZMD ni znan. Prvi mož Aktive Invest Aleš Okorn finančne pomoči VZMD ne zanika, vendar hkrati trdi, da se je "Aktiva Invest z VZMD dogovorila, da bo v mesečnem pavšalnem znesku krila stroške odnosov in komunikacije z delničarji, ne pa določene osebe". VZMD podrobnosti pogodb ne razkriva, ker bi to pomenilo, da "nismo kredibilna institucija", pravi Verbič in poudarja, da delujejo avtonomno ter da "vse govori, da so bili v primeru Aktive uspešni". Prav v zadnje dvomijo nekateri mali delničarji, ki so se v zadnjih dneh obrnili na nas in ki se sprašujejo, ali je VZMD res naredil vse za zaščito njihovih interesov. Verbič pravi, da je iztisnitvena cena pri 6,26 evra za delnico Aktive Invest mnogo višja, kot je bila pred letom in pol, ko je malim delničarjem grozilo, da bodo za delnico dobili le slabe tri evre odškodnine. Vendar velja ob tem poudariti, da se je v javnosti zaradi nizke ponujene cene lani spomladi dvignilo precej prahu, prav zaradi pritiska javnosti in na tisoče malih delničarjev je Aktiva Holdings takrat stopila korak nazaj in se odpovedala načrtu, da prek dviga nominalne vrednosti iztisne male delničarje nekdanjih štirih pidov, ki so se združili v Aktivo Invest. Prav tako se zastavlja vprašanje, zakaj na primer VZMD ni zahteval sodne preveritve ponujene odpravnine malim delničarjem. Finančna pomoč VZMD se ne zdi sporna niti Okornu, ki pravi, da so na tak način znižali svoje stroške komuniciranja z delničarji za tretjino. Ob tem ne gre spregledati, da je VZMD malim delničarjem Aktive Invest ta teden poslal pošto, v kateri jih je obvestil, da so se z večinskim lastnikom dogovorili, da lahko vsi, ki bi pristopili k njihovemu delničarskemu sporazumu, predčasno pridobijo denarne odpravnine, hkrati pa so jim poslali tudi položnico, prek katere lahko združenju darujejo poljuben znesek.
http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/dnevnik/268621/
/13/...glede na to, da sem bil eden malih delničarjev te družbe tudi sam in tako preživel certifikatno privatizacijo, me še danes jezi način in metode, kako smo bili izključeni kot mali delničarji pa tudi usoda tega podjetja, za katerega pa se ne ve kako in kaj:
Vse manj je znamenj, da je Aktiva Invest sploh kadar koli obstajala. Manj kot pol leta po tistem, ko je nizozemska družba Aktiva Holdings privatizacijskega mogotca Darka Horvata iztisnila male delničarje Aktive Invest, je bila ta likvidirana in izbrisana iz sodnega registra. Čeprav je bil skoraj šest let trajajoči prevzem Aktive Invest medijsko zelo odmeven, pa se je zadnji korak prevzema odvil mimo oči javnosti. Kakšna je bila likvidacijska vrednost Aktive Invest, ki je bila po mnenju poznavalcev največji privatizacijski holding v Sloveniji, ni znano, saj nam v Aktivi na to vprašanje niso odgovoriti. So pa nam povedali, da je njeno premoženje prevzela Aktiva Holdings. Toda to ne drži popolnoma, saj je večji del naložb odkupila tudi Aktiva Naložbe, ki je zdaj v večinski lasti Aktive Holdings. Na vprašanje, zakaj so se odločili kupiti večje število naložb Aktive Invest, v Aktivi Naložbe odgovarjajo, da so "ocenili, da lahko glede na trenutno ocenjeno vrednost v doglednem času povečajo njihovo vrednost ali iztržijo višjo kupnino v primeru prodaje". In kakšna je bila vrednost medsebojnih poslov? "Vrednost teh poslov bo objavljena v letnem poročilu," so bili skrivnostni v Aktivi Naložbe.
Spomnimo, da je k iztisnitvi 37.600 malih delničarjev Aktive Invest pripomogla predvsem 52 milijonov evrov vredna dokapitalizacija sredi minulega leta, ki jo je tedanji predsednik uprave Aktive Invest Aleš Okorn upravičeval s tem, da v prihodnjih letih načrtujejo večje naložbe v regiji vzhodne in jugovzhodne Evrope. Po njegovih zagotovilih naj bi Aktiva Invest vsako leto izvedla eno investicijo, vredno najmanj 20 milijonov evrov, ter tri do pet investicij, vrednih do sedem milijonov evrov. Zakaj so se odločili, da teh investicij ne bodo uresničili, nam v Aktivi niso pojasniti. "Odločitev je sprejel lastnik Aktive Invest in je ne moremo komentirati," so bili kratki. Po naših zanesljivih informacijah je Aktiva Invest že za minulo leto načrtovala odmevnejši posel, ki naj bi presegal 50 milijonov evrov. Kaj natančno so načrtovali, ni znano, vse več pa je znamenj, da je šlo za romunsko nepremičninsko družbo Romfelt Real Estate. Vendar pa posla, kot kaže, ni izvedla Aktiva Invest, temveč Aktiva Naložbe, ki je lani prodala svoj delež v Novi Ljubljanski banki in Telekomu Slovenije, znesek pa očitno investirala v Romsfelt, ki je njena največja naložba. V zadnjih mesecih je tudi vse več znamenj, da bo Aktiva Holdings pri Aktivi Naložbe ubrala podoben scenarij kot pri Aktivi Invest. Na zadnji skupščini je namreč uprava Aktive Naložb dobila pooblastilo za dokapitalizacijo, pri kateri bodo lahko izključili prednostno pravico obstoječih delničarjev. V Aktivi so nam tedaj povedali zgolj, da je "predlog za odobreni kapital namenjen za enostavnejšo izdajo delnic ob morebitni nadaljnji konsolidaciji družb". Po mnenju poznavalcev pa je šlo le za predpripravo za iztisnitev 28.000 malih delničarjev Aktive Naložb. Vrednost Aktive Invest bo ostala skrivnost
Poznavalci razmer pojasnjujejo, da je z likvidacijo Aktive Invest izginila še zadnja možnost, da bi kdor koli, razen Darka Horvata in drugih, javnosti neznanih lastnikov Aktive Holdings, kadar koli izvedel, koliko je bila Aktiva Invest dejansko vredna. Konec leta 2006 je imela Skupina Aktiva Invest 450 milijonov evrov sredstev in 320 milijonov evrov kapitala, vendar pa pri tem ni vključena lanska 52 milijonov evrov vredna dokapitalizacija.
Kako je potekal najdaljši prevzem v Sloveniji
* Julij 2002: Aktiva Invest si pripoji družbe Aktiva Avant, Avant Holding, Certius Holding in Aktiva Fin.
* Julij 2003: Aktiva Holdings prevzame Aktivo Invest.
* Junij 2004: Aktiva Invest prevzame Aktivo Naložbe.
* December 2004: Aktiva Holdings začne prevzemati družbe, v katerih je bila že pred tem večja lastnica.
* Januar 2006: Aktiva Invest, Certius Invest, Aktiva Avant in Arcada Holding, ki so v večinski lasti Aktive Holdings, se združijo v holdinško družbo Aktiva Invest, nominalna vrednost delnice se zviša na milijon tedanjih tolarjev, delničarji, ki niso imeli dovolj delnic, pa dobijo obvestilo, da bodo dobili denarno nadomestilo.
* Marec 2006: Mali delničarji dosežejo, da se nominalna vrednost delnice ponovno zniža na 1000 tolarjev, ter tako spet postanejo lastniki Aktive Invest.
* April 2006: NLB za Aktivo Holdings začne odkupovati delnice Aktive Invest.
* Avgust 2006: Aktiva Invest dobi nov nadzorni svet, v katerem so le tuji državljani, in sicer izraelskega rodu.
* Februar 2007: Aktiva Invest začne z dokapitalizacijo v višini 52 milijonov evrov.
* Maj 2007: Aktiva Holding z dokapitalizacijo preseže 90-odstotni prag v lastništvu Aktive Invest.
* Avgust 2007: Aktiva Holdings iztisne 37.600 malih delničarjev Aktive Invest.
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//305679/
Nazadnje urejal/a zoran13 Sob Sep 13, 2008 11:41 am; skupaj popravljeno 8 krat
Nazadnje urejal/a zoran13 31 Avg 2017 10:10; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 18:56 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1109
Objavljeno: Pon Sep 17, 2007 5:31 pm
Naslov sporočila: MANIPULACIJA Z MALIMI DELNIČARJI
ISTRABENZ d.d.
/13/...glede na petkovo Petrol-ovo napoved prevzemne namere v roku 30 dni za Istrabenz d.d. je v zraku veliko scenarijev, med drugim so tako v večernih poročilih na TVKoperCapodistria prvič tudi javno izpostavili tudi položaj malih delničarjev:
Prevzem Istrabenza:
Je šel Bavčar v Petrolu predaleč? Odločitev Petrola, da objavi namero za prevzem Istrabenza, sproža številna ugibanja o ozadjih, ki jih zaradi molka vpletenih ni mogoče preveriti. Po nekaterih informacijah želi Petrol z namero prevzema Istrabenza doseči le enakopraven položaj pri povezovanju obeh družb, ki traja že nekaj mesecev. Petrola pod vodstvom Marka Kryžanowskega ne zanima le odkup tretjinskega državnega deleža Istrabenza, ampak večina delnic koprskega holdinga, trdijo naši viri. Ali je to res, bo jasno že kmalu. Mogoči pa so še drugi, za zdaj še neuradni scenariji. Po enem od njih Petrola ne zanima le odkup tretjinskega državnega deleža Istrabenza, ampak večina delnic koprskega holdinga. Če bi obveljal ta scenarij, bi se moralo vodstvo Istrabenza na čelu z Igorjem Bavčarjem posloviti najmanj od idej o menedžerskem odkupu. Odgovorni v podjetjih molčijo Odločitev uprave Petrola, s katero je v petek soglašal tudi nadzorni svet, da objavi namero za prevzem Istrabenza, je vzbudila številna ugibanja o ozadjih, ki pa jih zaradi molka odgovornih v Petrolu in Istrabenzu ni mogoče preveriti. Viri blizu Petrola sicer namigujejo, da želijo z namero za prevzem Istrabenza doseči zgolj enakopraven položaj pri pogajanjih o poslovnem in kapitalskem povezovanju, ki trajajo že nekaj mesecev. Po informacijah iz teh virov naj bi namreč predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar povsem prevzel pobudo v povezovanju, kar dokazuje tudi intenzivno kopičenje delnic Petrola v času, ko dogovori o oblikovanju konzorcija lastnikov, ki naj bi objavil namero za prevzem Petrola, še niso bili zaključeni. S tem pa naj bi Bavčar zmešal štrene tudi potencialnim kupcem, ki naj bi v pogajanjih že sodelovali in ki naj bi bili blizu delu vladajoče politike, vendar jim zaradi Istrabenzovih nakupov ni uspelo priti do delnic Petrola, zato so izpadli iz igre za prevzem slovenskega trgovca z naftnimi derivati. Ali je v ozadju Petrolove namere res zgolj izboljšanje pogajalskih pozicij v dogovarjanjih z Istrabenzom, bo jasno že kmalu, saj bosta obe strani, v tem primeru že do konca prevzemne ponudbe, za Istrabenz poskušali najti kompromis in se dogovoriti za poslovno sodelovanje in potek privatizacij obeh družb. Možni pa so tudi drugi, za zdaj še neuradni scenariji. Po enem izmed njih namreč Petrola ne zanima le odkup tretjinskega državnega deleža Istrabenza, ampak večina delnic koprskega holdinga. Drobnak kot tarča? Javna skrivnost je, da družbe, ki so prijateljske upravi Istrabenza, obvladujejo že več kot petdeset odstotkov lastništva družbe, vendar za zdaj do uradne konsolidacije lastništva še ni prišlo. Deleži naj bi bili na finančnih vzvodih, torej naj bi jih prijateljska podjetja za menedžerje odkupovala na podlagi opcijskih in terminskih pogodb. Za njihovo izpolnitev je ključno, da vodstvo Istrabenza ostane na svojem položaju, saj lahko le tako zagotovi uresničitev pogodbenih zavez in poplačilo kupcev delnic. Hipotetično bi se tako lahko zgodilo, da bi ta podjetja prešla na drugo, Petrolovo stran, ki bi jim zagotovila odkup deležev Istrabenza. Da je to mogoče, dokazuje primer Pivovarne Laško, ki se je kot 7,3-odstotna lastnica Istrabenza junija med dvobojem za obvladovanje Mercatorja obrnila proti Bavčarju, čeprav so te delnice pred tem veljale za prijateljske upravi koprskega holdinga. Zato ne presenečajo informacije, da naj bi bili nekateri lastniki korpskega holdinga, ki deleže hranijo za upravo, že deležni pritiskov, naj svoje deleže prodajo. Ob tem bo ključen zlasti četrtinski delež v lasti Maksime Holdinga, ki ga prek nizozemske podružnice obvladuje Poteza Branka Drobnaka. Če bi Petrolovi "lobisti" uspeli zlomiti katerega od večjih lastnikov, bi družba, ki jo vodi Marko Kryžanowski, lahko prevzela nadzor nad Istrabenzom, njegova uprava pa bi se morala najmanj posloviti od idej o menedžerskem odkupu. Maksima, Kad in Sod namreč skupaj obvladujejo več kot 53 odstotkov Istrabenza. Laščani (spet) hitrejši od Janše Viri ne dopuščajo dvoma, da se Petrol za prevzem Istrabenza zagotovo ni odločil brez soglasja države oziroma predsednika vlade Janeza Janše. Vlada namreč obvladuje njegov nadzorni svet, katerega predsednik Viktor Baraga velja za tesnega premierovega sodelavca. Naši viri so nas ob tem ponovno opozorili, da predsednik vlade ni bil navdušen nad željo Istrabenza, da izstopi iz lastništva Mercatorja, na račun katerega se je Pivovarna Laško, ki jo vodi Boško Šrot, odpovedala 7,3 odstotka Istrabenza. Z umikom iz Mercatorja je namreč Igor Bavčar Laščanom, do katerih Janez Janša kuha zamero zaradi Dela, omogočil prevlado v naši največji trgovski družbi. Janša naj bi, menijo naši viri blizu Istrabenza, poskušal zavlačevati z Istrabenzovim umikom iz Mercatorja, s katerim je Bavčar želel pridobiti sredstva za krepitev v Petrolu. Vprašanje je torej, ali ni nemara prav z Mercatorjem povezana tudi namera za prevzem Istrabenza. Če namreč delnice Mercatorja ob objavi Petrolove namere za prevzem ne bi bile preknjižene na družbo blizu Laščanov, jih Istrabenz kot tarča prevzema, ki lahko opravlja le tekoče posle, ne bi smel prodati. Država bi tako, hipotetično, prek Petrola kot novega lastnika Istrabenza obvladovala še četrtinski delež Mercatorja, vendar sta Laško in Istrabenz pohitela, saj je Infond holding že preknjižil dobrih 12 odstotkov Mercatorja. Istrabenzu pa ni uspelo pravočasno objaviti namere za prevzem Petrola, ki jo je menda že pripravljal, po nekaterih informacijah jo je nameraval objaviti do konca tega meseca. Igor Bavčar se bo moral želji po prevzemu Petrola zdaj odpovedati vsaj do konca prevzemnega postopka, ki bi se lahko zavlekel tudi v december.
Namera ustreza tudi Južni
Pri dogajanju okoli Istrabenza poznavalci razmer opozarjajo, da ne gre spregledati dolenjskega poslovneža Darija Južne, lastnika Perspektive in več drugih družb, ki se je že pred časom utrdil v lastništvu Petrola. Znano je, da ima Južna dobre odnose z gospodarskim ministrom Andrejem Vizjakom. Naši viri trdijo, da Južna nad načrti Igorja Bavčarja ni bil navdušen, zato sklepajo, da je odigral odločilno vlogo pri scenariju, po katerem bi Petrol prevzel Istrabenz. Ne samo zato, ker Istrabenz kot tarča prevzema po novem ne more samostojno v prevzem Petrola, ampak bi lahko imel Južna tudi večje apetite, in to prav v Petrolu. Si je Kryžanowski nastavil past? "Upravi Istrabenza bi svetoval, naj igra jezo in užaljenost. Le tako namreč v Petrolu ne bodo uvideli, da so si s prevzemno namero za Istrabenz nastavili past," je včeraj menil eden neimenovanih strokovnjakov za gospodarsko pravo. "Če ima Igor Bavčar res finančne težave, je prevzem Istrabenza zanj dar z neba. Vse, kar mora še storiti, je, da takoj po izteku prevzema Istrabenza objavi prevzemno ponudbo Petrola in z aktiviranjem terminskih poslov ter dokupovanjem delnic postane 51-odstotni lastnik te naftne družbe. V tem primeru bo imel Petrolov delež v Istrabenzu status lastnih delnic, kar pomeni, da bo Bavčar s precej manjšim finančnim vložkom obvladoval tri četrtine delnic Istrabenza z glasovalno pravico in večino Petrola. Če bo Petrol res kupil državni delež v Istrabenzu, bo Bavčar absolutni vladar te družbe postal s približno 186 milijoni evri, ki jih bo za te delnice odštel Petrol," je pojasnil sogovornik.
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//269066/
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//269072/
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//269198/
http://seonet.ljse.si/menu/default.asp?document_id=28201 ...in še stališče JPD,ki je bil povsem pri vrhu:
http://www.finance.si/191358
Nazadnje urejal/a zoran13 Sob Sep 13, 2008 11:46 am; skupaj popravljeno 3 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 18:58 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1109
Objavljeno: Pon Sep 17, 2007 5:56 pm
Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI
DAVČNE OLAJŠAVE IN VZPODBUDE
/13/...v sredo bo DS obravnaval tudi predlog ugodnejšega davčnega obravnavanja podjetij za naložbe in raziskave v občinah , ki bodo imela sedež v 10 kilometrskem območju od Hrvaške meje, kar bi lahko seveda s pridom izkoristili:
Višje davčne olajšave za podjetja ob hrvaški meji
Državni svet bo v sredo razpravljal o zvišanju davčne olajšave za naložbe v raziskave in razvoj v občinah v območju desetkilometrskega pasu od meje s Hrvaško. Predlog sprememb in dopolnitev zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, ki ga je v začetku septembra potrdila komisija državnega sveta za gospodarstvo, predvideva, da bi podjetja na omenjenem območju lahko uveljavljala davčno olajšavo pri investicijah v raziskave in razvoj v višini 50 odstotkov, obenem bi se jim davek z 20 odstotkov znižal na 14 odstotkov. Po sedanji zakonodaji lahko zvišanje olajšave za vlaganja v raziskave in razvoj z 20 na 30 odstotkov uveljavljajo tista podjetja, ki imajo sedež in opravljajo dejavnost na področjih države, kjer je BDP na prebivalca nižji od povprečja države do 15 odstotkov, medtem ko velja 40-odstotna olajšava za področja, kjer je BDP na prebivalca za več kot 15 odstotkov nižji od slovenskega povprečja. V prvo skupino sodijo savinjska regija, jugovzhodna Slovenija, gorenjska in goriška regija, v drugo skupino pa pomurska, podravska, koroška, zasavska, spodnjeposavka in notranjsko-kraška regija. Predlagatelj zakona, državni svetnik Zlatko Jenko meni, da bi s sprejetjem zakona zagotovili razvoj in povečanje konkurenčne sposobnosti gospodarstva v regijah v obmejnem pasu s Hrvaško ter s tem zmanjšali razlike v gospodarski razvitosti in življenjskih možnostih prebivalstva med posameznimi območji v državi. Po njegovi oceni bi zakon v začetnem obdobju povzročil nekoliko manjši priliv sredstev v državni proračun iz omenjenih območij, vendar naj bi poznejši pozitivni učinki v razvojnem smislu nadoknadili prvotni izpad sredstev. Tatjana Pajnkihar, svetovalka generalnega sekretarja Združenja delodajalcev Slovenije za ekonomsko področje trga dela, pravi, da so za razvoj gospodarstva na manj razvitih območjih takšni ukrepi vitalnega pomena. "Pri tem želimo opozoriti, da je v Sloveniji potreben skladen razvoj in povečanje konkurenčnosti gospodarstva v vseh razvojnih regijah, ne le na območju ob meji s Hrvaško. V isti kategoriji območij glede na BDP na prebivalca se namreč nahajajo tudi koroška, zasavska, pomurska in notranjsko-kraška regija." Na ministrstvu za finance so nam povedali, da predlog preučujejo z vidika slovenske in evropske zakonodaje. Regijsko olajšavo za vlaganja v raziskave in razvoj je po podatkih ministrstva doslej uveljavljalo 106 davčnih zavezancev v skupnem znesku 1,7 milijona evrov. Davčne olajšave na obmejnem območju ima le Portugalska Večina države Evropske unije ne pozna posebnih investicijskih davčnih olajšav v obmejnih območjih, izjema je le Portugalska. Na Portugalskem je namreč davčna stopnja za podjetja v vsem obmejnem območju znižana s 25 na 20 odstotkov, za novoustanovljena podjetja pa velja v prvih petih letih le stopnja v višini 15 odstotkov. Zakon dopušča tudi oprostitev plačila socialnega zavarovanja v obdobju prvih treh let, če se število delovnih mest povečuje, če je podjetje ustanovil mladi podjetnik pa se lahko doba oprostitve podaljša na največ pet let.
http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/dnevnik/268894/
Nazadnje urejal/a zoran13 Sob Sep 13, 2008 11:48 am; skupaj popravljeno 2 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 19:02 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1109
Objavljeno: Pon Sep 17, 2007 6:19 pm
Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI
OSEBNI STEČAJ
/13/...v zadnjem času se srečujemo z veliko novostmi, ki nam bodo spremenili način razmišljanja o sebi in možnostih, ki so nam podane, seveda ob predpostavki pre-velikega zadolževanja in sicer OSEBNI STEČAJ, kar pomeni tudi možnost manipulacij:
http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/dnevnik/268636/ http://213.250.55.115/Ris2007/default.asp?kaj=3&id=2007091505246809
...in tako gre jutri 28.09.v poslanske klopi:
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//271520/
http://213.250.55.115/Ris2007/default.asp?kaj=3&id=2007092805252088 15.01.2008
/13/...na Silvestrovo je bil objavljen Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju, ki stopi v veljavo danes..
Zakon ima 500 členov in je eden od najobsežnejših zakonskih predpisov, ki ureja vsa vprašanja v zvezi s posledicami podjetniške krize, kot so finančno prestrukturiranje, prisilna poravnava, stečaj, izbris družb in zlasti osebni stečaj in stečaj zapuščine, ki doslej nista bila pravno urejena. Osebni stečaj kot nov pravni postopek V osnovi gre za pravni postopek, ki naj bi omogočal prezadolženim fizičnim osebam, da iz svojega premoženja v okvirju svojih možnosti poplačajo upnike hkrati in v enakih deležih, s tem da lahko v stečajnem postopku tudi predlagajo sodišču, da jih oprosti obveznosti plačila dolgov, ki niso bili poplačani iz obstoječega premoženja v stečaju. Osebni stečaj je namenjen predvsem potrošnikom in podjetnikom posameznikom, ki za razliko od dosedanje ureditve niso prosti obveznosti, če v stečaju niso poplačani v celoti njihovi upniki. Po dosedanji sodni praksi je bil podjetnik posameznik oproščen obveznosti iz podjetniškega poslovanja, če niso bili upniki poplačani iz njegove razdelitvene mase v stečajnem postopku. http://213.250.55.115/Ris2007/default.asp?kaj=3&id=2008011505284637 http://213.250.55.115/Ris2007/default.asp?kaj=3&id=2008011505284757 http://24ur.com/naslovnica/novice/gospodarstvo/20080115_3114912.php 31.03.2008
/13/...še nekaj podrobnosti o OSEBNEM STEČAJU je opisanih v 439.št. Kapitala in sicer:
Po novem bo mogoče, da bodo tudi prezadolžene fizične osebe lahko predlagale stečaj, na podlagi katerega se bodo delno poplačali upniki, v preostanku pa se jim bodo dolgovi odpisali. Seveda se postavlja vprašanje, ali bo mogoče institut stečaja zlorabiti?
Mag. MIRIJAM PINTER, univ. dipl. prav. V sredini meseca januarja je začel veljati nov Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP), ki v slovensko zakonodajo prinaša nov institut - osebni stečaj fizične osebe in stečaj zapuščine. V slovenski pravni red se uvaja institut, ki ga že nekaj časa poznajo v Nemčiji, Avstriji, ZDA in Franciji, kot tudi uredba Evropske unije. V primerjavi s trenutno veljavno ureditvijo bo omogočil izvedbo postopka stečaja tudi nad fizično osebo, ki ne opravlja pridobitne dejavnosti. Sodišče v Republiki Sloveniji bo pristojno za vodenje postopka osebnega stečaja:
1. proti fizični osebi, ki ima stalno ali začasno prebivališče v Republiki Sloveniji,
2. proti potrošniku, ki nima niti stalnega niti začasnega prebivališča v Republiki Sloveniji, če v Republiki Sloveniji prejema plačo ali druge stalne prejemke, ali če je njegovo premoženje v Republiki Sloveniji, in
3. proti podjetniku ali zasebniku, ki nima niti stalnega niti začasnega prebivališč a v Republiki Sloveniji, če ima sedež v Republiki Sloveniji. Tako bodo prezadolžene fizične osebe lahko iz svojega obstoječega premoženja v okviru svojih zmožnosti poplačale upnike hkrati in v enakih deležih, s tem da bodo lahko v stečajnem postopku predlagale sodišču tudi, da jih oprosti obveznosti plačila dolgov, ki niso bili poplačani iz obstoječega premoženja v stečaju. Terjatve upnikov v delu, v katerem te niso plačane iz razdelitvene mase stečajnega dolžnika, torej na podlagi uvedbe samega stečaja, ne prenehajo in jih lahko upniki uveljavljajo proti stečajnemu dolžniku tudi po koncu stečajnega postopka, razen če sodišče ugodi predlogu dolžnika po odpustu dolgov. Predlog za začetek postopka osebnega stečaja poda lahko sam dolžnik ali pa njegov upnik. Dolžnik, proti kateremu je vložen predlog za začetek postopka osebnega stečaja, mora sodišču dati poročilo o stanju svojega premoženja, ki mora vsebovati: popis vsega njegovega premoženja, če je dolžnik samostojni podjetnik, pa mora ob tem še ločeno navesti tisto premoženje, ki se izkazuje v njegovih poslovnih knjigah. Nadalje mora poročilo vsebovati podatke o dolžnikovih transakcijskih računih, podatke o skupnem mesečnem znesku plače, pokojnine ali drugih rednih prejemkov ter o njihovih izplačevalcih in izjavo, da je v poročilu navedeno vse njegovo premoženje, za katero ve, in vsi transakcijski računi. Podpis dolžnika na tem poročilu mora overiti notar. Sodišče tako kot v stečaju zoper pravno osebo tudi v tem primeru imenuje stečajnega upravitelja, ki od uvedbe stečaja dalje upravlja z dolžnikovim premoženjem. Dolžnik mora stečajnemu upravitelju sporočati vse morebitne spremembe (naslova, premoženja ipd.) kot tudi na njegovo zahtevo dati vsa pojasnila in dokumente o svojem premoženju in poslih, ki jih je izvedel v zadnjih treh letih pred uvedbo postopka osebnega stečaja. Z začetkom postopka osebnega stečaja se poslovna sposobnost stečajnega dolžnika omeji tako, da ne more sklepati pogodb in opravljati drugih pravnih poslov ali dejanj, katerih predmet je razpolaganje z njegovim premoženjem, ki spada v stečajno maso, in brez soglasja sodišča ne more najeti kredita ali posojila ali dati poroštva, odpreti novega transakcijskega ali drugega denarnega računa in se odpovedati dediščini ali drugim premoženjskim pravicam. V kolikor kljub naštetim omejitvam dolžnik sklene tak pravni posel, le-ta nima pravnega učinka, razen če druga pogodbena stranka ni vedela in tudi ni mogla vedeti, da je bil nad dolžnikom začet postopek osebnega stečaja. Glede vednosti druge pogodbene stranke pa velja domneva, da je vedela za stečaj dolžnika, če je bila pogodba sklenjena ali drug pravni posel opravljen kasneje kot v osmih dneh po objavi oklica o začetku postopka osebnega stečaja. Dolžnik je omejen tudi pri upravljanju s svojimi prihodki. Naslednji delovni dan po začetku stečajnega postopka namreč upravitelj odpre posebni fiduciarni denarni račun upravitelja, na katerem se vodijo denarna sredstva dolžnika. Na tem računu se zbirajo sredstva, kot so plače, drugi prejemki, ki jih ima dolžnik, premoženje, ki ga stečajni dolžnik dobi na podlagi dedovanja, ipd. To s premoženjem, ki ga je dolžnik imel ob uvedbi stečaja, tvori skupaj stečajno maso dolžnika, ki je namenjena za poplačilo upnikom, s tem da se prednostno izplačajo preživnine in odškodnine za telesne poškodbe. Iz stečajne mase pa so izvzeti predmeti, našteti v 79. členu Zakona o izvršbi in zavarovanju - ZIZ (obleka, obutev, hrana in kurjava za 6 mesecev, predmeti, ki so dolžniku, ki opravlja javno službo ali znanstveno, umetniško ali drugo delo kot poklic, nujno potrebni za opravljanje njegovega dela ipd.) ter predmeti, našteti v 101. členu ZIZ (preživnine, odškodnine zaradi telesne poškodbe po predpisih o invalidskem zavarovanju, prejemki iz naslova denarne socialne pomoči, prejemki iz naslova starševskega dodatka, otroškega dodatka, dodatka za nego otroka ipd.). Prav tako kot v izvršilnem postopku tudi v postopku osebnega stečaja obstajajo omejitve, na podlagi katerih v stečajno maso ne spada celotni osebni dohodek dolžnika. Dolžniku mora namreč ostati znesek v višini minimalne plače, zmanjšane za plačilo davkov in obveznih prispevkov za socialno varnost, če pa preživlja druge osebe, pa v višini dohodka, določenega za dolžnika in njegove družinske člane oziroma osebe, ki jih mora preživljati po zakonu, po merilih, ki jih določa zakon, ki ureja socialno varstvo, za dodelitev denarne socialne pomoči. Zato stečajni upravitelj naloži delodajalcu oz. izplačevalcu pokojnine, da mora omenjene prejemke izplačevati na poseben fiduciarni transakcijski račun upravitelja, ne pa dolžniku. Dolžniku se nakaže zgolj tisti del njegove plače oziroma pokojnine, ki ne spada v stečajno maso. Stečajni upravitelj si mora ves čas stečajnega postopka prizadevati, da kar se da najbolje unovči stečajno maso oziroma le-to še poveča. Zato ima pravico izpodbijati pravne posle dolžnika, ki jih je ta sklenil zadnja tri leta pred uvedbo postopka, če je s tem zmanjšal svoje premoženje v dobro osebe, ki ima v razmerju do njega položaj ožje povezane osebe, npr. za odtujitev premoženja zakoncu, bratu, sestri ali drugim sorodnikom, da bi se preprečilo poplačilo upnikov. Prav tako ima stečajni upravitelj pravico poizvedovati o premoženjskem stanju dolžnika v vseh zbirkah osebnih podatkov in poizvedovati o premoženjskem stanju zakoncev dolžnika ali osebe, s katero dolžnik živi v partnerski skupnosti, vključujoč istospolne partnerske skupnosti. Naloga stečajnega upravitelja je tako kot v postopku stečaja pravne osebe, da čim bolje proda premoženje dolžnika, ki spada v stečajno maso. Zato mora najprej pridobiti oceno o vrednosti dolžnikovega premoženja in na podlagi te ocene dolžnikovo premoženje, ki spada v stečajno maso, tudi prodati. Vrednost premičnega premoženja dolžnika lahko določi upravitelj sam. Če pa se v postopku osebnega stečaja prodaja stanovanje ali družinska stanovanjska hiša, v kateri stanuje dolžnik kot lastnik, sodišče s sklepom o prodaji naloži dolžniku, da v treh mesecih po prejemu sklepa izprazni stanovanje ali stanovanjsko hišo in jo izroči upravitelju. Če se prostovoljno ne izseli, velja sklep sodišča kot izvršilni naslov za dolžnika in tudi za osebe, ki skupaj z dolžnikom uporabljajo to stanovanje oz. stanovanjsko hišo. Ko stečajnemu upravitelju uspe prodati celotno premoženje dolžnika, ki spada v stečajno maso, sodišče poplača upnike v sorazmernem delu. Glede dela dolga, ki ga z unovčenjem premoženja v stečajnem postopku ni uspelo poplačati, sodišče naloži, da ga mora dolžnik poravnati, razen če zahteva odpust obveznosti. Pravnomočni sklep o končanju postopka osebnega stečaja je izvršilni naslov za izterjavo neplačanih priznanih terjatev. To pomeni, da lahko upniki terjajo dolžnika za del dolga, ki ni bil poplačan v stečaju, dalje v izvršilnem postopku. To pa ni mogoče v primeru, ko dolžnik poda znotraj postopka osebnega stečaja predlog za odpust obveznosti. Predlog mora podati pred koncem stečajnega postopka. Odpust obveznosti je poseben postopek, ki je sestavni del osebnega stečaja. O začetku postopka odpusta obveznosti sodišče obvesti upnike z oklicem. Odpusta ne more predlagati tisti dolžnik, ki je bil pravnomočno obsojen za kaznivo dejanje proti premoženju ali gospodarstvu, ki še ni izbrisano, ki je v zadnjih treh letih pred uvedbo postopka osebnega stečaja dal neresnične, nepravilne ali nepopolne podatke, ki jih davčni organ potrebuje za pobiranje davkov, zaradi česar mu je pristojni davčni organ dodatno ali naknadno odmeril davek v znesku najmanj 4000 evrov oziroma ga je sodišče že oprostilo njegovih obveznosti v zadnjih desetih letih. Prav tako pa ne more odpusta dolga predlagati dolžnik, ki je v zadnjih treh letih pred uvedbo postopka osebnega stečaja prevzemal obveznosti, ki so nesorazmerne z njegovim premoženjskim položajem, ali če je razpolagal s svojim premoženjem neodplačno ali za neznatno plačilo. S sklepom o začetku postopka odpusta obveznosti sodišče določi preizkusno obdobje ob upoštevanju starosti stečajnega dolžnika, njegovih družinskih razmer, njegovega zdravstvenega in drugih osebnih stanj ter razlogov za njegovo insolventnost. Preizkusno obdobje ne sme biti krajše od dveh let od uvedbe postopka osebnega stečaja in tudi ne od enega leta po vložitvi predloga za odpust obveznosti ter ne daljše od petih let od uvedbe postopka osebnega stečaja. Stečajni dolžnik mora med preizkusnim obdobjem poleg obveznosti, ki jih mora izpolnjevati v samem stečajnem postopku, v kolikor je zaposlen, izpolnjevati svoje obveznosti do delodajalca, v kolikor pa ni zaposlen in je sposoben za delo, pa si mora prizadevati, da najde zaposlitev, ne sme odkloniti nobene ponujene redne ali občasne zaposlitve ali drugega dela in mora upravitelju mesečno poročati o dejanjih, ki jih je opravil, da bi zaposlitev našel. Izpolnjevanje teh dolžnikovih obveznosti nadzoruje stečajni upravitelj. Upniki imajo pravico v šestih mesecih po objavi oklica vložiti ugovor proti odpustu obveznosti, če menijo, da obstajajo ovire za odpust obveznosti. O ugovoru odloči sodišče s sklepom. Če ugovora ni, ali je bil zavrnjen, sodišče po preteku preizkusnega obdobja izda sklep, da se dolžniku odpustijo vse njegove obveznosti razen prednostnih terjatev (preživnine ipd.). Odpust obveznosti učinkuje torej za vse navadne terjatve upnikov do dolžnika, ki so nastale do začetka postopka osebnega stečaja, ne glede na to, ali je upnik to terjatev prijavil v postopku osebnega stečaja. Odpust obveznosti pa ne učinkuje za prednostne terjatve zakonite preživnine, odškodnine za škodo, nastalo zaradi zmanjšanja življenjskih aktivnosti ali zmanjšanja ali izgube delovne zmožnosti ter odškodnine za izgubljeno preživnino zaradi smrti tistega, ki jo je dajal in ostale prednostne terjatve določene v 21. členu ZFPPIPP. Če je sklep o odpustu obveznosti pravnomočen, upniki ne morejo od dolžnika terjati nobenega plačila neplačanih dolgov. V kolikor pa dolžnik kljub odpustu prostovoljno plača neplačani del terjatve, nima pravice zahtevati vračila. Zlorabe? Ob navedenem se seveda vsakomur postavi vprašanje, ali je mogoče institut osebnega stečaja zlorabiti. Ob že omenjeni kontroli sodišča in stečajnega upravitelja je ZFPPIPP vpeljal še eno varovalko, to je, da lahko v primeru zlorabe upnik s tožbo, ki jo mora vložiti v dveh letih po pravnomočnosti sklepa o odpustu obveznosti, izpodbija odpust obveznosti. Če sodišče ugotovi, da je dolžnik s prevaro ali na drug način dosegel odpust dolga, lahko razveljavi sklep o odpustu obveznosti. Z razveljavitvijo sklepa o odpustu obveznosti pridobijo upniki ponovno pravico terjati dolžnika za preostanek dolga v izvršilnem postopku. Ali bo mogoče kljub omenjenim varovalkam institut osebnega stečaja zlorabiti in s temo škodovati upnike, bo pokazala sodna praksa, na katero pa bo žal potrebno še nekaj časa počakati. Večina določb v zakonu, ki uvaja osebni stečaj, se začne namreč uporabljati šele 1. 10. 2008.
http://www.revijakapital.com/kapital/davcno-financno-svetovanje.php?idclanka=5466
/13/...tudi na obrtni zbornici Slovenije so se zavedli težav, ki bi jih utegnila povzročiti uvedba instituta OSEBNEGA STEČAJA:
Osebni stečaj - uničevalen za podjetnike, slab za upnike
Začele so veljati določbe novega zakona o finančnem poslovanju, ki so močno poslabšale položaj podjetnikov Osebni stečaj samostojnega podjetnika je vsebinsko povsem zgrešen, menijo na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). To je ena od novosti v zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju, ki so začele veljati oktobra. Predpis bo povzročil škodo tako samostojnemu podjetniku kot tudi njegovim upnikom, so prepričani na OZS. Iztok Mohorič, svetovalec pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, pričakuje, da bo treba zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju kmalu popraviti. Medtem ko se je po prejšnji ureditvi stečaj samostojnega podjetnika vodil po enakih pravilih kot stečaj gospodarske družbe, se po novem vodi kot osebni stečaj, to je po pravilih, ki veljajo tudi za stečaj potrošnika. Enaka sprememba je tudi pri stečaju zasebnikov, to je zdravnikov, odvetnikov, notarjev in drugih, ki opravljajo zasebno dejavnost. Iztok Mohorič, svetovalec na OZS, pravi, da je velika napaka, ker zakon ne razlikuje med potrošnikom in gospodarskim subjektom. Prav to razlikovanje je po njegovem prepričanju glavno, če se želijo doseči učinkovitost, smiselnost in tudi pravičnost stečajnega postopka. Jedro težave je, da z uvedbo stečajnega postopka proti samostojnemu podjetniku njegovo podjetje preneha, podjetnik kot fizična oseba pa mora izpolniti obveznosti do upnikov. Ker je njegovo podjetje ugasnilo, si mora poiskati zaposlitev, kar po Mohoričevem mnenju verjetno ne bo učinkovito. Podjetnik ima značilne osebnostne lastnosti, denimo samostojnost, inovativnost - če ne bi bilo tako, sploh ne bi odprl podjetja, ampak bi že prej poiskal službo. Upniki bi bili torej verjetno veliko bolj poplačani, če bi podjetnik obveznost izpolnjeval prek svojega podjetja. Krivično do podjetnikov Mohorič tudi meni, da je izenačitev samostojnega podjetnika s potrošnikom nepravična. Podjetnik je pri poslovanju izpostavljen raznim tveganjem, denimo zaradi neplačnikov, negotovosti na trgu, težav pri izvedbi naložb, spremembam predpisov in podobnemu - in zato njegovega položaja ni mogoče enačiti s položajem potrošnika, ki se prezadolži zaradi zadovoljevanja osebnih potreb. Podjetnik lahko v stečaju ostane brez vsega premoženja, tako podjetniškega kot osebnega, ne da bi bil sam neposredno kriv za prezadolženost - denimo če je nastala zaradi spremenjenih tržnih razmer. Zato je po Mohoričevem mnenju izenačitev samostojnega podjetnika s potrošnikom neupravičena in zdi se mu žalostno, da zakonodajalec ne pozna opisanih razlik. Pravi tudi, da vse primerjalne zakonodaje potrošnike in podjetnike obravnavajo različno. Nemška zakonodaja, denimo, predvideva osebni stečaj samo za potrošnika, pojasnjuje Mohorič. Zakaj bi podjetnik sam predlagal stečaj Mohoriču se torej ne zdi verjetno, da bi samostojni podjetnik sam predlagal stečaj, kar se je omenjalo kot možnost za razbremenitev prezadolženosti. S stečajem namreč po njegovem mnenju ne pridobi posebne koristi, temveč povsem izgubi samostojnost, ker mora sprejeti določene obveznosti (davki ne ugasnejo), nadzor stečajnega upravitelja in sodišča ter pri tem tvega izgubo vsega premoženja. Samostojni podjetnik, tako kot vsak, ki je v stečajnem postopku, lahko zaprosi za odpis dolgov. "Toda o višini odpisa dolgov bo presojalo sodišče in je ni mogoče vnaprej predvideti," je pojasnil Iztok Mohorič. Preizkusna doba za odpis terjatev Če sodišče v postopku osebnega stečaja dolžniku odobri odpust obveznosti, se to ne zgodi takoj, ampak določi preizkusno obdobje, ki ne sme biti krajše od dveh let po začetku stečajnega postopka in tudi enega leta od vložitve predloga za odpust obveznosti, hkrati pa ne daljše od petih let od uvedbe stečajnega postopka. V preizkusnem obdobju mora stečajni dolžnik, če je zaposlen, izpolnjevati obveznosti iz pogodbe o zaposlitvi, če ni, pa iskati delo in o tem obveščati stečajnega upravitelja. Stečajni dolžnik mora stečajnega upravitelja med poskusnim obdobjem vsak mesec obveščati tudi o pridobitvi premoženja in tudi še naprej poplačevati upnike. Za poplačilo vse premoženje, če je treba Stečaj, ki je pogojen s plačevanjem obveznosti v preizkusni dobi, je precej manj ugoden od stečaja gospodarske družbe, kajti v tem primeru obveznosti družbe ugasnejo takoj, družbenik kot fizična oseba pa tako ali tako nima nobene obveznosti. Iz zakonskih določb je mogoče sklepati, da je tak položaj predviden celo za družbenike v družbi z neomejeno odgovornostjo. Eden glavnih ciljev podjetništva je prav zavarovanje osebnega premoženja, pravi Mohorič, in prav to je bil najpomembnejši razlog, da so že v starem Rimu "izumili" družbe. Samostojni podjetnik je torej v povsem drugačnem položaju kot družbenik v gospodarski družbi, saj mora v postopku osebnega stečaja za poplačilo obveznosti dati na voljo tudi vse svoje osebno premoženje. Kar zadeva zlorabo stečaja pri gospodarskih družbah, je Mohorič opozoril na kazenske sankcije za zlorabo instituta stečaja, ki se v Sloveniji ne izvajajo. "Po starem zakonu ni stečajni upravitelj niti v enem primeru predlagal kazenskega postopka zoper družbenike, čeprav je ugotovil, da so družbo namenoma spravili v stečaj. In to je jedro težave. Če ni kaznovanja, bodo dolžniki s stečajem še naprej poskušali doseči odpis obveznosti," je pojasnil in dodal, da je položaj samostojnega podjetnika drugačen. Ob stečaju samostojnega podjetja namreč obveznosti ne bodo ugasnile, temveč bodo prešle na podjetnika kot fizično osebo, on pa bo zanje jamčil tudi z osebnim premoženjem. Ali bodo stečajni postopki po novem učinkoviti? Kaj pa druga plat: ali se bo upniku, denimo obrtniku, bolj splačalo predlagati stečaj dolžnika samostojnega podjetnika ali bo še vedno bolje terjati dolgove po običajni poti? "Odvisno od vrstnega reda," odgovarja Mohorič. "Premoženje dolžnika navadno omogoča poplačilo nekaterih upnikov, drugi pa ostanejo nepoplačani. Smisel stečaja pa je izenačitev vseh upnikov, tako da so vsi poplačani v enakem deležu." Kako bodo pospešili postopke Seveda je vprašanje, ali bo novi zakon dosegel cilj, da bodo stečajni postopki hitrejši in pravičnejši. Vemo namreč, da sodišča delajo počasi, spremembe predpisov same po sebi ob uveljavitvi povzročijo zastoj, ker se morajo sodniki seznaniti z novostmi. Na pravosodnem ministrstvu so nam pojasnili, da novi zakon bolj kot doslej poudarja načelo hitrosti postopka. Dodatno bodo postopke pospešili tako, da bodo sodišča in drugi državni organi prednostno obravnavali zadeve, v katerih je udeležen stečajni dolžnik ali katerih izid vpliva na potek stečajnega postopka. Hitrejše in bolj ekonomično vodenje postopkov zaradi insolventnosti bo omogočila predvsem javna objava vseh sklepov sodišča in izjav upravitelja. Vsa pomembna procesna dejanja v postopkih zaradi insolventnosti se bodo objavljala na (javnih) spletnih straneh Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (enako kot pri registrskem postopku). To je sodobnejše in tudi preglednejše objavljanje kot doslej, ko so nekatera dejanja objavili v uradnem listu, druga pa nabili na oglasno desko sodišča. Spremenjen je tudi postopek za preizkus terjatev, ki je v celoti pisen, tako da narok za preizkus terjatev sploh ni več. S tem bodo zelo pospešeni tisti postopki, v katerih je prijavljenih veliko terjatev. Ker imajo upniki tako možnost, da se seznanijo z vsebino prijave terjatev in izjave upravitelja o terjatvah ter seznamom preizkušenih terjatev, sodišče o preizkusu terjatev odloči zunaj naroka. Po novi ureditvi v vseh postopkih zaradi insolventnosti sodi sodnik posameznik, senatnega sojenja pa ni več. Sodišču tudi ne bo treba več izdajati posamičnih sklepov o napotitvi na pravdo. Sodniki so se dodatno usposabljali Ker zakon uvaja novost osebnega stečaja, je pričakovati, da bo stečajev več, se strinjajo na pravosodnem ministrstvu. Hkrati zagotavljajo, da to povečanje ne bo povzročilo zastojev na sodiščih. Po podatkih AJPES je bilo lani 123 stečajev posameznih podjetnikov, ki se bodo po novem vodili kot osebni stečaji. Koliko se bo število stečajev povečalo z uvedbo novega instituta osebnega stečaja potrošnika, je težko oceniti, so povedali na ministrstvu za pravosodje. Pristavljajo pa, da bo uvedba instituta osebnega stečaja močno razbremenila izvršbe. V stečaj gredo navadno osebe, ki imajo več dolgov in upnikov, torej več zahtevkov za izvršbo. Z uvedbo instituta osebnega stečaja, ki je posebna oblika generalne izvršbe nad premoženjem fizične osebe, je zato pričakovati razbremenitev izvršilnih oddelkov sodišč. Dodatnih sodnikov ni, stečajnih upraviteljev tudi ne O tem, kako bo novost vplivala na delo sodišč, smo vprašali tudi na vrhovno sodišče. Na vprašanje, ali so zaradi predvidoma več stečajev zaposlili dodatne sodnike, so odgovorili, da je pravosodno ministrstvo kot predlagatelj predvidelo, da za uresničevanje zakona niso potrebna dodatna sredstva in zato dodatne zaposlitve sodnikov sistemsko niso bile predvidene niti možne. Kako bodo novosti vplivale na pripad in obdelavo zadev, pa bodo lahko na sodiščih ugotovili šele po začetku delovanja. Konkretno so okrajna sodišča v okviru izvršilnih oddelkov za izvajanje tega zakona odprla nov vpisnik in določila sodnike, ki se bodo ukvarjali s temi zadevami. Opravili so tudi izobraževanje sodnikov in administrativnega osebja, in sicer delno prek Centra za izobraževanje v pravosodju, delno pa prek seminarjev zunanjih ponudnikov, kar so financirala sodišča. V zvezi z obremenjenostjo so na vrhovnem sodišču še opozorili, da organizacijski (in kadrovski) izziv za sodišča v tem času ni le začetek izvajanja zakona o finančnem poslovanju, temveč tudi povsem nova ureditev plačevanja sodnih taks in uveljavitev novega zakona o pravdnem postopku. Stečajev bo več, stečajnih upraviteljev pa ne Tako kot pravosodno ministrstvo ni predvidelo dodatnih sodnikov tudi ni poskrbelo za dodatne stečajne upravitelje. Zadnjega upravitelja so na pravosodnem ministrstvu vpisali v seznamu, 25. maja lani in to je bil edini vpis v letu 2007. Šest so jih vpisali predlanskim, skupno je na seznamu stečajnih upraviteljev 106 imen. To pa ne pomeni, da na pravosodnem ministrstvu ocenjujejo, da je stečajnih upraviteljev dovolj, temveč so sporočili, da tega ne morejo oceniti. Na ministrstvu za pravosodje, ki ga vodi Lovro Šturm, se strinjajo, da bo po novem zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju več stečajev, niso pa imenovali novih stečajnih upraviteljev. Iz njihovega sporočila je razbrati, da bi to morala oceniti sodišča: "Ker upravitelja imenuje sodišče s sklepom o začetku stečajnega postopka, ministrstvo za pravosodje ne more dati ocene, ali trenutno stanje stečajnih upraviteljev zadostuje za potrebe, ki bodo nastale z uveljavitvijo ZFPPIPP in z uvedbo novega instituta osebnega stečaja." Vendar dovoljenja izdaja stečajnim upraviteljem pravosodni minister, ki je tudi odgovoren za nadzor nad njihovim delom. In na pravosodnem ministrstvu pravijo, da niso od sprejetja novega zakona sprejeli nobenih ukrepov za pridobitev dodatnih stečajnih upraviteljev. Kot pojasnjujejo, zakon določa, da za okrožno sodišče, ki mu manjka stečajnih upraviteljev, minister za pravosodje določi dodatne upravitelje na predlog sodišča. Na vrhovnem sodišču niso odgovorili na vprašanje, ali bo potrebnih več stečajnih upraviteljev, češ da je to pristojnost pravosodnega ministrstva. Iztok Mohorič pa o usposobljenosti sodišč za izvedbo stečajnih novosti pravi, da je počasno delo naših sodišč stalnica in je težko pričakovati, da bi se v bližnji prihodnosti kaj spremenilo. Resna dodatna nevarnost je po njegovem mnenju v tem, da bo treba zakon kmalu popraviti. Anatomija stečajev Ob koncu prejšnjega leta je na vseh 11 okrajnih sodiščih v Sloveniji teklo 937 stečajev. Bilo jih je 91 ali 8,9 odstotka manj kot na začetku leta. Med letom so sodišča uvedla 637 novih stečajnih postopkov, rešila pa so jih 728. Vrsta se torej krajša. Najuspešnejši so bili v Murski Soboti, kjer so število stečajnih postopkov zmanjšali za dobro tretjino in imeli konec leta le še 38 stečajev. Z 28-odstotnim zmanjšanjem so bili zelo dobri tudi v Novem mestu, kjer so imeli konec leta le še 18 nerešenih stečajnih postopkov. Najslabši pa so bili na Ptuju, kjer so število nerešenih postopkov celo povečali (za 39,5 odstotka) in imeli konec leta 53 nerešenih stečajnih postopkov. Sicer je bilo največ nerešenih stečajnih postopkov v Ljubljani, to je 297, vendar so lani število nerešenih zadev zmanjšali za 13,4 odstotka, poleg tega imajo na tem okrožnem sodišču skoraj tretjino vseh stečajnih postopkov v Sloveniji.
http://www.finance.si/225539/Osebni_ste%E8aj_uni%E8evalen_za_podjetnike_slab_za_upnike 10.05.2009
/13/...sramovanje, nemoralnost, bojazen, zadrega, to je samo nekaj pomislekov, ki se pojavijo pred samo njegovo uvedbo:
Osebni stečaj naj bo zlasti v prid dolžniku
Na sodišču 140 postopkov Odkar smo z lanskim oktobrom v Sloveniji uzakonili možnost osebnega stečaja potrošnikov, so sodišča začela 140 takšnih postopkov, največ zaradi plačilne nesposobnosti, 30 predlogov pa so zavrgla, predvsem zaradi nezmožnosti plačila visokega predujma. Osebnega stečaja se ljudje tudi sramujejo Odkar smo z lanskim oktobrom v Sloveniji uzakonili možnost osebnega stečaja potrošnikov, so sodišča začela 140 takšnih postopkov, največ zaradi plačilne nesposobnosti, 30 predlogov pa so zavrgla, predvsem zaradi nezmožnosti plačila visokega predujma. Največ dolžnikov seveda upa na popoln odpust obveznosti oziroma dolgov. V stečajnem postopku naj bi upnikom poplačali, kolikor zmorejo, ter se po nekaj letih razglasili za obveznosti proste in začeli znova. Kakor pojasnjuje dr. Šime Ivanjko, profesor na mariborski pravni fakulteti in eden od snovalcev zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP), je število začetih primerov dokaj majhno. Pričakoval bi jih vsaj tisoč na leto, pravi, vendar je videti, da se ljudje za novi institut, ki naj bi pomagal t. i. poštenemu in nesrečnemu dolžniku, ne odločajo zlahka. To število je majhno zlasti zato, ker je ljudi sram, poleg tega v preteklosti nismo bili vajeni takšnih postopkov. »Zdaj posamezniki skrivajo, da so začeli stečajni postopek, čez nekaj let bo to morda nekaj povsem normalnega, tako kot je v drugih državah. Te postopke človeštvo pozna še iz biblijskih časov,« meni profesor Ivanjko. Zlasti se sramujejo tisti, ki so ostali dolžni zaradi podjetništva in niso pravočasno izvedli postopka likvidacije oziroma stečaja. V treh mesecih na cesto Velika ovira pri odločanju za osebni stečaj je tudi neizkušenost, saj marsikdo preprosto ne ve, kakšne so možnosti. Druge odvrne visok predujem (2060 evrov). Na začetku so namreč sodišča dosledno zahtevala, da potrošnik plača dobrih dva tisoč evrov predujma za kritje začetnih stroškov postopka in nadomestilo stečajnemu upravitelju. Če denarja ni imel, so njegov predlog preprosto zavrgli. Odkar sodišča upoštevajo možnost, da potrošnik zaprosi za brezplačno pravno pomoč in da ta, če jo dobi, šteje namesto plačila predujma, je začelo število začetih osebnih stečajev hitro naraščati - oktobra in novembra lani je bilo novih primerov skupaj 16, marca in aprila letos že 75. Letos je bilo po podatkih Ajpes začetih 118 od skupaj 140 primerov osebnega stečaja. Skupaj je bilo začetih tudi 34 stečajev samostojnih podjetnikov (s. p.) in zasebnikov. Čeprav lahko zdaj potrošniki dobijo brezplačno pravno pomoč, še vedno nimajo možnosti brezplačnega svetovanja v postopku osebnega stečaja, opozarja Ivanjko. V tujini delujejo številne službe za svetovanje in reševanje dolžnikov, pri nas se s tem ne ukvarja nihče, razen odvetnikov. »Poleg tega izterjevalske družbe, ki jih najamejo upniki, izsiljujejo dolžnike in jim grozijo, da jih bodo preganjali še naprej, tudi če bodo začeli stečaj. Marsikoga pesti občutek, da oklicati stečaj ni moralno in odgovorno, saj so mnogi zadolženi pri sorodnikih in prijateljih in tem nočejo ostati dolžni. A ko se začne stečajni postopek, imajo vsi upniki enake pravice, dolžnik ne more več izbirati, komu bo vrnil prej in komu bo ostal dolžan.« Velikokrat imajo dolžniki zavarovane terjatve, tako da stečaj nič ne pomaga. Marsikoga odvrne tudi to, da mora hišo ali stanovanje prenesti fiduciarno na stečajnega upravitelja, ki nepremičnino potem proda. »Ko smo pripravljali zakon, smo želeli, da bi po tej prodaji dolžnik lahko vsaj tri leta kot najemnik ostal v svoji nepremičnini. To se ni uresničilo, tako da mora v treh mesecih izprazniti hišo in je na cesti.« Strah pred kaznijo Marsikoga odvrne dejstvo, da vseh vrst dolgov ni mogoče brisati: dodatno obračunanih davkov zaradi poskusa utaje ali neplačila preživnine za otroke, denimo. »Ljudje se bojijo sodišču podati analizo triletnega osebnega poslovanja in zadolževanja pred začetkom postopka. Kaj hitro je mogoče ugotoviti, da je bil izpolnjen nekrit ček ali prekoračena uporaba kreditne kartice, kar je lahko kaznivo dejanje. Bojijo se omejitve poslovne sposobnosti, saj pod skrbništvom stečajnega upravitelja za več let izgubijo vse možnosti razpolaganja s svojim premoženjem, niso več svobodni. Velika težava je tudi pri samostojnih podjetnikih in zasebnikih, zdravnikih, denimo - četudi so zadolženi, lahko vsaj delajo in poskušajo odplačati svoj dolg, ko začnejo stečaj, avtomatično izgubijo status podjetnika ali zasebnika.« Zaradi dolgih preskusnih rokov opustitve dolga - sodišča se v praksi največkrat odločajo za tri- ali štiriletno preizkusno dobo - se marsikomu tudi ne splača začeti osebnega stečaja. »Izračunal je namreč, da bo z velikimi odtegljaji in morda še delom na črno dolgove izplačal prej, kot bi jih v večletnem preizkusnem roku,« ugotavlja Ivanjko. Kot meni, bi se morala sodišča bolj življenjsko prilagajati kriznim razmeram posameznikov. Tako, denimo, dolžnikom ne bi smela vzeti vsega, kar je mogoče, in družine pahniti v še večjo socialno stisko, ampak ji omogočiti preživetje. »Zakaj bi nekemu strokovnjaku vzeli računalnik, če lahko z njim še služi in vrača dolgove. Tu pričakujemo več kreativnosti sodnikov, da bodo pristopali k dolžniku kot človeku in se ne bodo oklepali golih pravnih možnosti. Upamo, da bo sodišče dojelo temeljni smisel osebnega stečaja, ki gre zlasti v prid dolžniku, in ne upnikom. Osnovni smisel ni poplačilo upnikov, ampak pomoč dolžniku in zlasti njegovi družini, ki lahko zaradi dolgov več let živi pod nenehnimi pritiski in v socialni stiski. Vendar koristi tudi upnikom, saj so v postopku vsi izenačeni. Tako posamezni, potem ko mu je uspelo dobiti sklep o izvršbi, v postopku osebnega stečaja nima prednosti pred drugimi.« Pomoč, ne kaznovanje dolžnika Osebni tečaj, pojasnjuje Ivanjko, je predvsem družbeni, socialni ukrep, ki je namenjen »poštenemu in nesrečnemu« dolžniku. »To so ljudje, ki so se zadolžili, zunanje okoliščine pa so nastopile, potem ko so si že nabrali dolgove, brez njihove krivde - bolezen, izguba dela, v družini je nekdo s posebnimi potrebami, podjetniku poslovni partner ni plačal ...« Sam ne vidi razloga, da dolžniku v času, ko je pod skrbništvom, ne bi dovolili, da se še naprej ukvarja s podjetništvom, pod nadzorom stečajnega upravitelja. »V Sloveniji smo, tako kot drugod po Evropi, bolj nagnjeni k temu, da dolžnika kaznujemo, medtem ko v ZDA, denimo, takšnim poštenim in nesrečnim dolžnikom v pol leta preprosto odpišejo ves dolg. Pri nas je drugače - za tri ali štiri leta jih postavimo v vlogo otroka, pod skrbništvo.« Do zdaj so slovenska sodišča petim potrošnikom izdala sklep o zavrnitvi odpusta obveznosti (zaradi goljufij, kaznivih dejanj in podobno), štirim pa so izdala sklep o začetku postopka odpusta obveznosti - dvema za poskusno dobo treh let in dvema štirih. Kot je mogoče razbrati iz odločb, so sodišča ugodila brezposelnim staršem mladoletnih otrok v težkih socialnih okoliščinah, brez nepremičnin, invalidom in podobno. Vendar sklep o začetku postopka odpusta obveznosti še ne pomeni, da so dolgovi dejansko že odpisani. Dolžniki je zgolj obveščen, da je za nekaj let postavljen pod skrbništvo stečajnega upravitelja. Če bo v treh ali štirih letih v celoti spoštoval vse napotke, lahko pričakuje, da bo na koncu oproščen dolgov. Roki za oprostitev so namreč zakonsko določeni - najmanj eno leto mora preteči od vloge za oprostitev dolgov oziroma vsaj dve leti od začetka osebnega stečaja. Ta mora biti izpeljan najprej - premična lastnina, če jo premore, in del prihodkov, ki jih po zakonu ni mogoče rubiti (tudi socialna pomoč in pokojnina oziroma invalidnina), se prenesejo fiduciarno na stečajnega upravitelja. V tem času dolžnik nima poslovne sposobnosti, ne sme odpovedati dela, mora iskati zaposlitev. Če je zaposlen, lahko razpolaga s tretjino dohodka, preostanek gre za poplačilo dolgov. Šele po preteku preizkusnega obdobja lahko stečajni upravitelj sodišču predlaga odpis preostalih dolgov in ta odločitev je pravnomočna šele, če se upniki nanjo ne pritožijo. V Sloveniji tako v resnici nismo še nikomur odpisali dolgov.
http://www.delo.si/clanek/80547
161
V štirih mesecih kar 161 osebnih stečajev: Težave podjetij in brezposelnost ogrožajo plačilno sposobnost posameznikov Od začetka lanskega oktobra do sredine januarja je bilo na slovenskih sodiščih začetih 161 osebnih stečajev, kar je skoraj polovica toliko kot v celem letu pred tem. Ob naraščajočem številu osebnih stečajev se je pokazalo, da se zdaj za možnost osebnega stečaja dolžniki odločijo prej oziroma že pri nižjih zneskih. Izgube delovnih mest, zamude plač zaradi likvidnostnih težav podjetij ali znižanje prejemkov so že povzročili opazno poslabšanje finančnih zmožnosti posameznikov. V letošnjem letu naj bi se položaj zaradi pričakovane rastoče brezposelnosti še zaostril. Medtem ko so v skupaj 342 osebnih stečajih, sproženih od oktobra leta 2008 do konca septembra lani, terjatve upnikov znašale kar 48 milijonov evrov, terjatve do 61 dolžnikov v stečajih po 1. oktobru lani znašajo namreč "le" 1,6 milijona evrov. Izgubi delovnega mesta sledi nezmožnost poravnavanja obveznosti V Sloveniji je več kot 95.000 brezposelnih, v 15 pomurskih občinah pa je po statističnih podatkih brezposelnost celo več kot 20-odstotna. V težavah zaradi nezmožnosti poravnavanja obveznosti že dolgo niso več le podjetja, v likvidnostnih težavah so tudi posamezniki. Da imajo ti težave pri poravnavanju obveznosti, opažajo v bankah in v številnih podjetjih, ki pošiljajo na naslove gospodinjstev položnice za mesečne stroške. "Negativno dogajanje na trgu delovne sile je zagotovo vplivalo na povečanje bančnih terjatev do posameznikov," pojasnjuje upravljalec s kreditnimi tveganji v Unicredit banki Branko Spruk. Število nezmožnosti plačevanja posojil se je povečalo predvsem na območjih, kjer so podjetja prenehala z dejavnostjo in so ljudje ostali brez zaposlitve. Plačilna nedisciplina je posledica tako izgube službe kot plačilne nesposobnosti delodajalca, pojasnjuje Spruk. Tudi v Banki Koper v zadnjem času opažajo več težav pri poravnavanju obveznosti. "Težave poskušamo reševati tako, da je rešitev sprejemljiva za dolžnika in banko," so pojasnili. Letos se bodo razmere še zaostrile Po pričakovanju bančnikov pa se bo položaj dodatno zaostril v letošnjem letu. Tako v Abanki v minulem letu in začetku letošnjega ugotavljajo minimalno rast neplačnikov, pričakujejo pa, da se bo stanje na tem področju še letos zaostrilo. V drugi največji banki, državni NKBM, težave zaznavajo, vendar dodajajo, da je bil odstotek neplačanih zapadlih posojil v primerjavi s skupnim stanjem posojil tako leta 2008 kot v lanskem letu minimalen. "Letos pa zaradi nastalih razmer v gospodarstvu in napovedi o povečanju števila brezposelnih pričakujemo rahlo povečanje deleža slabih posojil," so dodali. Bonitete posameznikov se slabšajo, v NLB težav ne zaznavajo Presenetljivo pa nikakršnih sprememb ne zaznavajo v največji banki, državni NLB, ki ima sicer največji obseg depozitov prebivalstva in 13 poslovalnic v Pomurju. "Tovrstne težave v letu 2009 niso bile nič bistveno drugačne ali večje kot v preteklih letih," pravijo in dodajajo, da bistvenega porasta terjatev glede na leto 2008 ne beležijo. Čeprav v bankah težave rešujejo individualno in obveznosti preoblikujejo, tako da na primer podaljšajo obdobje plačevanja in posledično zmanjšajo obroke ali pa plačilo odložijo za določen čas, vsak tak pristop posledično poslabša boniteto posameznika, temu pa načeloma sledijo ostrejši pogoji in dražja posojila. V Unicreditu pojasnjujejo, da je glede na povečanje plačilne nediscipline pri odplačevanju kreditov splošen trend bonitet posameznikov slabši kot v preteklost. "S kopičenjem neporavnanih obveznosti se slabša tudi boniteta posameznika, saj redno poravnavanje obveznosti vpliva na odločitev banke o odobritvi naložbe posamezniku," so pojasnili v Banki Koper. Odlašajo s plačili električne energije, z RTV-prispevkom pa ne Povečanje zapadlih terjatev zaradi plačilne nesposobnosti v minulem letu so beležili tako v Elektru Maribor kot Elektru Primorska in Elektru Celje. V največjem distributerju, Elektru Ljubljana, na naša vprašanja niso odgovorili, v Elektru Gorenjska so terjatve zmanjšali. Vsi, ki se jim terjatve povečujejo, so pojasnili, težave rešujejo individualno. V družbi SPL, ki je eden največjih upravljalcev stanovanjskih stavb v Ljubljani, v minulem letu povečanja obsega neplačanih terjatev niso zaznali. RTV Sloveniji pa so se v nasprotju z ostalimi v lanskem letu terjatve do naročnikov znižale, in sicer za 5,44 odstotka oziroma 747.135 evrov. http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/dnevnik/1042332465
Nazadnje urejal/a zoran13 Pon Jan 25, 2010 2:23 pm; skupaj popravljeno 16 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 22:16 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1109
Objavljeno: Pon Sep 17, 2007 6:28 pm
Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI
SEAWAY d.d.
/13/...prvi finalist letošnjega izbora za naziv ZLATE GAZELE je za področje Gorenjske podjetje SEAWAY iz Bleda, članica skupine KD Group d.d.:
Osnovna dejavnost podjetja Seaway je navtično načrtovanje in razvoj ter gradnja jadrnic in motornih bark, ukvarjajo pa se predvsem z oblikovanjem, razvojem in izdelavo jadrnic in jaht. V jadralskem svetu je med vodilnimi svetovnimi podjetji. Po svetovnih morjih pluje več kot 40.000 jadrnic in motornih bark, ki so jih v številnih ladjedelnicah v več kot 20 državah izdelali po zamislih, načrtih in z orodji bratov Jerneja in Japca Jakopina.
http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/dnevnik/268622/ http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//269119/
IZOLA BOAT SHOW
V tem aktualnem trenutku navtike se jutri odpira že 6.tradicionalni sejem BOAT SHOW v Izoli, ki bo tako kot vsako leto združil ljubitelje jadranja in vsakovrstnih plovil.
http://www.izolaboatshow.com/
http://www.revijakapital.com/kapital/novice.php?novica=7144
/13/...16.09.2008 se odpira že 7.tradicionalni navtični sejem ljubiteljev jadranja in navtike:
Program sejma navtike Izola Program je okviren in ga bo organizator sproti dopolnjeval.
*** Torek, 16. 9. - sejem je odprt od 12.00 do 18.00 * 10.00 Amfora Marina Izola Tiskovna konferenca * 12.00 Glavni oder IBS 2008 Svečana otvoritev sejma * 19.00 Lounge bar v glavnem šotoru Wellcome party za razstavljalce in povabljene
*** Sreda, 17. 9. - sejem je odprt od 10.00 do 18.00
* 22.00 Casino Carnevalle: Casino Carnevalle party za razstavljalce in povabljene
*** Četrtek, 18. 9. - sejem je odprt od 10.00 do 18.00
* 11.00 Sejmišče svetovna premiera barke ORCA 40
* 17.30 Sejmišče Yucca live by Yucca boats party
*** Petek, 19. 9. – sejem je odprt od 10.00 do 19.00
* 11.00 Glavni oder IBS 2008: Poljska se predstavi
* 19.30 Restavracija Mediteraneo: Gala večerja IZOLA BOAT SHOW in TOYOTA
* 21.00 Glavni trg, Izola: Petkov veliki koncert IZOLA BOAT SHOW 2008: BAJAGA
* 23.00 Ambasada Gaviolli: IZOLA BOAT SHOW/TOYOTA/FHM PARTY - izbor jahte in jadrnice IBS 2008 - koncert skupine XEQUTIVZ
*** Sobota, 20. 9. – sejem je odprt od 10.00 do 19.00
* 11.00 Regata Toyota Izola Boat Show Cup 2008 za pokal Jadralne zveze Slovenije
* 12.00 Sejmišče: VIP adrenalinski dogodek na vodi
* 17.00 Glavni oder IBS 2008:Predavanje o slovenskih delfinih Društvo MORIGENOS
* 19.00 Match race VIP regata z Vasilijem Žbogarjem in slovenskimi olimpijci
* 21.00 Glavni trg, Izola: Sobotni veliki koncert IZOLA BOAT SHOW 2008 MAGNIFICO in Turbulenca, predskupina Heaven X
* 23.00 Ognjemet
*** Nedelja, 21. 9. - sejem je odprt od 10.00 do 17.00
* 14.00 Glavni oder IBS 2008: Predavanje o slovenskih delfinih Društvo MORIGENOS
http://www.izolaboatshow.com/index.php?id=20 http://www.revijakapital.com/navtika/
MONFALCONE
Jakopinov Seaway odpira novo ladjedelnico v Italiji Seaway, po vsem svetu priznano slovensko navtično podjetje bratov Jakopin, bo 5. februarja v italijanskem Tržiču (Monfalcone) predstavilo svojo novo ladjedelnico Seaway Technologies. Gre za objekt, v katerem bodo izdelovali večja plovila, ki jih zaradi zajetnih dimenzij ni mogoče prevažati iz sedanje delavnice v Zapužah na Gorenjskem po cesti, tam pa jih bodo iz proizvodne dvorane spustili neposredno v morje. "Potrebujemo proizvodni obrat ob morju, saj velikih plovil pa tudi kalupov in orodij ni mogoče prevažati s tovornjaki," pravi Japec Jakopin. "Zakaj v Italijo? Ker pri nas preprosto ni mogoče dobiti 300 metrov industrijske obale, kot jo imamo v Tržiču. Sicer pa, saj je tudi to slovensko morje, mar ne? To je zdaj Seawayev izhod na morje." Nacionalna struktura zaposlenih bo tudi v novi ladjedelnici pestra. Po tretjino bo Italijanov in Slovencev, ena tretjina pa bodo "drugi" kadri iz najrazličnejših držav. Na začetku so zaposlili 75 ljudi, pozneje pa se bo to število dvignilo do 200. Prva barka, ki jo bodo iz novega obrata potisnili v morje, bo 23-metrska jahta (francoske znamke) beneteau 76, sledila bo za kakšen meter krajša klasična skandinavska barka skagen 70, v načrtovanju pa je bistveno večja ekskluzivna jadrnica shipman 100 (30 metrov dolžine). Za vse je značilno, da njihove cene objavljajo v milijonih evrov. Seaway pa pripravlja še en svoj novi obrat. To bo tovarna za laminirane izdelke v Puconcih, nedaleč od Murske Sobote, kjer so nova delovna mesta še kako dobrodošla. Le malo južneje, v prekmurskih Odrancih, so Nemci postavili tovarno prestižnih avtodomov Carthago in v njej slovenski delavci že več kot leto dni izdelujejo - po zadnjih izjavah nemških šefov - zelo kakovostne bivalnike njihove vstopne serije chic C.
V Seawayevem obratu bo našlo delo okoli 200 novo zaposlenih. Tu bodo nastajali kakovostni izdelki iz umetnih snovi (tudi ogljikovih vlaken), ni pa še padla odločitev, ali bodo sestavni deli za plovila ali ogromni kraki za vetrnice, ki proizvajajo električno energijo in so na svetovnem trgu izjemno zanimivi. Slovenija navtična velesila Zadnja in že leta ponavljajoča se priznanja, ki jih evropski strokovnjaki dodeljujejo slovenskim plovilom - do zdaj predvsem tistim s pečatom Seawaya - pričajo, da je Slovenija navtična velesila. Kajpak ne po številu plovil, ki jih imajo naši počitniški kapitani, ali po količini izdelanih bark, temveč po razvoju in novih zamislih. Brata Jernej in Japec Jakopin pravita: "Ob Franciji in Italiji je Slovenija gotovo najpomembnejša država pri navtičnih novostih in razvoju tehnologij. Tega bi se Slovenci morali zavedati in biti ponosni, ne pa, da smo po nepotrebnem skromni."
http://www.dnevnik.si/novice/aktualne_zgodbe/1042333220
Nazadnje urejal/a zoran13 Pet Jan 29, 2010 11:08 pm; skupaj popravljeno 9 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 22:18 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1109
Objavljeno: Pon Sep 17, 2007 6:55 pm
Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI
KOMPROMIS
/13/...in sedaj curljajo v javnost še novice o nekem ˝kompromisnem predlogu˝ za privatizacijo Zavarovalnico Triglav d.d.,da bi s takim načinom malo pomirili 750000 izigranih malih delničarjev:
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//269044/
...da bi zadeva le uspela:
http://www.finance.si/index.php?MOD=show&id=191228
Nazadnje urejal/a zoran13 Tor Sep 18, 2007 10:51 am; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 22:26 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1109
Objavljeno: Pon Sep 17, 2007 11:04 pm
Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI
PRVA POKOJNINSKA DRUŽBA - PRVA OSEBNA ZAVAROVALNICA d.d.
/13/...danes se je izvršil prenos portfelja pokojninskih zavarovanj PPD d.d. na novoustanovljeno zavarovalnico Prva osebna zavarovalnica d.d. in sicer vseh 7 obstoječih pokojninskih načrtov, tako se sedaj preoblikuje v Zavarovalniški Holding Skupina Prva d.d. Svojo dejavnost pokojninskih zavarovanj bodo tako razširili tudi z nezgodnimi in življenjskimi zavarovanji, vezanimi na enote investicijskih skladov. Ker gre za holdinško družbo to hkrati tudi pomeni,da jo bo EBRD lahko dokapitalizirala brez posebnega dovoljenja nadzornika AZN. Ko sem sklenil prvo polico pokojninskega zavarovanja 2001 leta pri Slovenici d.d, po pokojninskem načrtu PN-S01, ki sem ji tudi zaupal in so nato proti moji volji in želji prenesli ves portfelj pokojninskih zavarovancev k PPD d.d. Po obstoječih pogojih mora od sklenitve miniti vsaj 10 let oz. 120 mesecev, da lahko sploh koristim sredstva na mojem osebnem računu. Sedaj je to že tretji upravljalec sredstev in tako zaradi zapletene zakonodaje, vseeno ne morem do sredstev kljub potrebam, čeravno tudi sam plačujem mesečne prispevke za penzijo.
PRVA POKOJNINSKA DRUŽBA, d.d.
Prenos zavarovalnih pogodb Prve pokojninske družbe d.d. na Prvo osebno zavarovalnico, d. d. Na podlagi določil Pravil Ljubljanske borze, d.d., Ljubljana in veljavne zakonodaje družba PRVA POKOJNINSKA DRUŽBA, d.d. objavlja naslednje sporočilo:
Prva pokojninska družba, d. d., je dne 4. septembra 2007 prejela dovoljenje Agencije za zavarovalni nadzor za prenos vseh zavarovalnih pogodb prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja po pokojninskih načrtih PN PPD-02, PN PPD-03, PN PPD-04, PN PPD-06, PN PPD-09, PN S01 IN PN-DP01 na Prvo osebno zavarovalnico, d. d.
Prenos je bil opravljen po stanju na dan 31. avgust 2007. Kot je znano, je Prva pokojninska družba, d. d., v decembru 2006 na Agencijo za zavarovalni nadzor vložila vlogo za pridobitev dovoljenja za ustanovitev družbe Prva osebna zavarovalnica, d. d. Agencija za zavarovalni nadzor je v juniju 2007 izdala odločbo, po kateri Prvi osebni zavarovalnici dovoljuje opravljanje zavarovalnih poslov, in sicer za:
nezgodno zavarovanje (1. točka drugega odstavka 2. člena ZZavar), zdravstveno zavarovanje (2. točka drugega odstavka 2. člena ZZavar), življenjsko zavarovanje (19. točka drugega odstavka 2. člena ZZavar), življenjsko zavarovanje, vezano na enote investicijskih skladov oziroma na enote kritnega sklada (21. točka drugega odstavka 2. člena ZZavar) ter zavarovanje s kapitalizacijo izplačil (23. točka drugega odstavka 2. člena ZZavar).
Ker se bo dejavnost pokojninskega zavarovanja (tj. pripadajoča sredstva in obveznosti, pokojninski načrti, zavarovalne pogodbe prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja, sredstva kritnih skladov v lasti zavarovancev) prenesla na novoustanovljeno zavarovalno delniško družbo z nazivom Prva osebna zavarovalnica, d. d., bo Prvi pokojninski družbi po 69. (2) členu Zakona o zavarovalništvu (Zzavar-UPB1) prenehalo dovoljenje za opravljanje dejavnosti prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja zaradi razloga iz pete točke 1. odstavka člena Zzavar-UPB1. Prva pokojninska družba se bo tako preoblikovala v zavarovalniški holding z imenom Skupina Prva, zavarovalniški holding, d. d. Kot smo javnost že obveščali, za zavarovance prenos dejavnosti na novo družbo ne bo predstavljal nobenih sprememb pri dodatnem pokojninskem zavarovanju, saj bodo obdržali obstoječe osebne varčevalne račune, do katerih bodo lahko še naprej dostopali preko spletnega portala Moj račun, varnost privarčevanih sredstev pa bo še vedno enaka. Zavarovanci bodo deležni tudi dodatnih ugodnosti. Prva namerava namreč svojo dejavnost dodatnega pokojninskega zavarovanja na slovenskem trgu dopolniti z nekaterimi drugimi oblikami življenjskega zavarovanja ter z nekaterimi storitvami nezgodnega in zdravstvenega zavarovanja, ki jih bo sprva ponudila predvsem obstoječim zavarovancem. Družba zato ocenjuje, da bo lahko v prihodnje slovenskim zavarovancem ponudila celovitejši poslovni odnos in s širšim naborom storitev bolje zadovoljevala potrebe zavarovancev. uprava Datum: 17. 9. 2007
http://seonet.ljse.si/menu/default.asp
http://www.finance.si/index.php?MOD=show&id=191233 in še ponedeljkove novice o različnih donosnostih in njihovih objavah na spletnih straneh ter o (ne)odgovornosti za vpisane podatke: http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/dnevnik/270531/
...in še dodatna argumentacija za nenehno spreminjanje donosnosti njihovega kritnega sklada 3:
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//282782/
17.12.2007
Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-1) natančno določa redno obveščanje članov in zavarovancev, med katerim pa ni obveščanja o donosnosti˝so nam pojasnili na ministrstvu za delo. Podobno kot v Agenciji za zavarovalni nadzor (AZN) so nam zatrdili,da niso odgovorni za pravilnost podatkov,ki jih zavarovalnice ali zavarovalne družbe posredujejo v javnost. Nadzora nad omenjenimi podatki ne opravljajo ne na ministrstvu ne na AZN,tako da je vprašanje,ali trenutna zakonodaja ščiti interese zavarovancev. http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/dnevnik/287716/
/13/...na obzorju je nova konsolidacija lastništva,saj je predsednica Uprave Alenka Žnidaršič Kranjčeva presegla 50% in sicer:
Žnidaršič-Kranjčeva po sporu z Drobnakom večinska lastnica Prve Group Predsednica uprave Prve Group Alenka Žnidaršič Kranjc je prek svoje družbe Dej od skupine Poteza odkupila dodatnih 18 odstotkov Prve Group in postala 50,01-odstotna lastnica zavarovalniškega holdinga. Po neuradnih informacijah je odkup posledica spora med predsednikom uprave Poteze Brankom Drobnakom in Žnidaršič-Kranjčevo, saj je prvi zaradi nezadovoljstva nad poslovanjem družb Prve v tujini od Žnidaršič-Kranjčeve zahteval prodajo nekaterih naložb v tujini, na kar pa ta ni pristala. Medtem ko je družba Prva Group lani ustvarila kar 7,27 milijona evrov prihodkov in 4,86 milijona evrov čistega dobička, je Skupina Prva ob 10,97 milijona evrov prihodkov ustvarila le 2,5 milijona evrov dobička. Po našem izračunu so hčerinske družbe tako imele kar 2,17 milijona evrov izgube iz poslovanja. Znano je, da je Prva Group sredi novembra lani nastala iz Prve pokojninske družbe, na novoustanovljeno hčerinsko družbo Prva osebna zavarovalnica pa so prenesli vse zavarovalne pogodbe prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja. Na skupščini, ki bo 3. junija, bodo delničarji odločali o delitvi bilančnega dobička za lansko leto, ki znaša 4,84 milijona evrov. Del v višini 426.700 evrov naj bi šel imetnikom prednostnih delnic, katerih bruto dividenda na delnico bi znašala 2,51 evra. Razdelitvi navadnim delničarjem bi bilo namenjenih 979.000 evrov, njihova bruto dividenda pa bi znašala 5 evrov. Preostanek bilančnega dobička bi ostal nerazporejen. Poročali smo že, da bodo na skupščini odločali tudi o članih nadzornega sveta. Imenovali naj bi Silva Sveteta, Branka Drobnaka, Andreo Muraru, Jožeta Mermala, Zvonimirja Krušiča, Dušana Šešoka in Aleksandra Svetelška.
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik/315699
/13/... ostrejši pogoji poslovanja in nadzora, ki veljajo za davčne oaze, prinašajo že prve rezultate:oops:
Žnidaršič-Kranjčeva lastništvo Prve Group vrnila v Slovenijo
Predsednica uprave Prve Group Alenka Žnidaršič Kranjc je lastništvo podjetja Dej, prek katerega tudi obvladuje skupino Prva, prenesla iz Nizozemske nazaj v Slovenijo. Kaj je vplivalo na njeno odločitev, da 62,5 odstotka podjetja prenese iz davčno ugodnejše dežele in koliko je znašala transakcija, ni znano. Že prej je Žnidaršič-Kranjčeva obvladovala okoli 37,5 odstotka podjetja Dej kot fizična oseba, omenjeni preostanek pa je bil pred nekaj leti prenesen na nizozemski Deed. Ta je, kot rečeno, pred kratkim prišel v last njenega podjetja A-Z Finance, ki se ukvarja s svetovanjem in je minulo leto zaključilo z le 25.800 evri sredstev in ni beležilo prihodkov. Dej svoje lastništvo v skupini Prva že nekaj časa vztrajno povečuje, v lasti ima že skoraj 53 odstotkov. Preostanek je v lasti Evropske banke za obnovo in razvoj (20 odstotkov), Poteze Netherlands (13 odstotkov) in družbe BTC (štiri odstotke) ter še nekaj deset malih delničarjev. Dej je lani posloval z minimalnim dobičkom, bilančnega pa je povečal na 2,8 milijona evrov. Včerajšnja skupščina skupine Prva je potrdila vse predlagane sklepe in delničarjem razdelila 2,1 milijona evrov dividend. Od tega bo slabih 430.000 evrov v skladu s statutom namenjenih imetnikom prednostnih delnic, preostanek bilančnega dobička v višini 3,7 milijona evrov pa bo ostal nerazporejen. http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/dnevnik/1042268645
MATI & HČERKE
Alenka Žnidaršič Kranjc prodala delnice Skupine Prva kar svojim zavarovancem Prva osebna zavarovalnica je v začetku tedna še povečala lastniški delež v svoji lastnici, Skupini Prva. Čeprav so njeni kritni skladi, ki upravljajo s premoženjem več kot 78.000 zavarovancev, dokupili zgolj slab odstotek vseh njenih delnic in niso presegli največje dopustne izpostavljenosti do nje, pa v oči bode, da jim jih je prodala kar Alenka Žnidaršič Kranjc, največja lastnica in prva dama zavarovalniškega holdinga. Prva dama Skupine Prva Alenka Žnidaršič Kranjc je v začetku tedna prodala slab odstotek družbe, ki jo obvladuje. Delnice so prek posrednika odkupili kar kritni skladi njene hčerinske družbe – Prve osebne zavarovalnice –, kjer je tudi predsednica nadzornega sveta. Čeprav Žnidaršič-Kranjčeva s tem ni kršila zakona, pa je bilo to po besedah regulatorja trga Mihaela Permana incestno dejanje. "To je incestno dejanje in zagotovo ne povečuje varnosti njihovih zavarovancev, ampak dokler ne presegajo omejitev (izpostavljenosti do delnic), ni nobene zakonske podlage za ukrepanje," nam je zatrdil direktor Agencije za zavarovalni trg (AZN) Mihael Perman. Določba zakona ZISDU-1, ki opredeljuje prepovedane posle članov uprave in nadzornega sveta družbe za upravljanje, namreč za pokojninske družbe in zavarovalnice, torej tudi v primeru Prve osebne zavarovalnice, ne velja. Resda zakon ZPIZ-1 določa, da mora izvajalec pokojninskega načrta skrbeti, da je upravljanje premoženja preudarno in da sredstva nalaga v največjo in izključno korist zavarovancev, a bi lahko morebitne nepravilnosti raziskal le nadzorni svet, na čelu katerega pa je prav Žnidaršič-Kranjčeva. Do posla je sicer prišlo med podjetjem Dej (ki je posredno v lasti Žnidaršič-Kranjčeve) in štirimi kritnimi skladi Prve osebne zavarovalnice, pri tem pa se je kot vmesni člen pojavilo ljubljansko podjetje Kempas. Direktorja in lastnika Jožeta Kozjeka smo poklicali in ga povprašali po tem poslu, a nas je napotil na ženo. Ko smo stopili v stik z njo, pa nam je ta začudeno odgovorila, da o poslu z delnicami Skupine Prva ne ve nič. Ali je pri poslu zaradi posrednika nastala razlika v cenah in koliko je iz tega iztržila Žnidaršič-Kranjčeva, ni znano, saj delnice Skupine Prva ne kotirajo na borzi. Omenimo sicer, da se je skoraj identična transakcija odvila že septembra lani, le da je takrat v vlogi prodajalca enoodstotnega deleža Skupine Prva nastopala družba Druga, ki je prav tako v lasti Žnidaršič-Kranjčeve, Kempas pa je imel ponovno le vlogo posrednika. Prva osebna zavarovalnica, ki jo vodita izvršna direktorja Miroslav Ekart in Damir Verdev, ima prek kritnih skladov v lasti že 3,45-odstotka Skupine Prva, kar pa po besedah Permana pomeni, da ima dejansko toliko lastnih delnic. "To je eden od možnih načinov izčrpavanja družbe," je dodal. Ali bo zaradi tega predlagal spremembo zakonodaje? "Ne, saj bi jo že čez dve leti 'povozila' evropska direktiva solventnost dva," je odgovoril.
http://www.dnevnik.si/novice/aktualne_zgodbe/1042333767
PRVA OSEBNA ZAVAROVALNICA d.d.
Prehod na elektronski sistem obveščanja
V Prvi zavarovancem dodatnega pokojninskega zavarovanja že od leta 2007 omogočamo brezplačen vpogled v osebni varčevalni račun preko spletne aplikacije Moj račun. Z osebnim uporabniškim imenom in geslom lahko zavarovanci Prve kadarkoli dostopate do podatkov o stanju na računu in vplačani premiji v tekočem letu. Zaradi možnosti pridobitve elektronskega izpisa bomo letos še zadnjič avtomatsko poslali letna obvestila vsem zavarovancem. V prihodnje bomo letna obvestila pošiljali le še na prošnjo zavarovancev.
31.01.2012
Uporaba aplikacije MOJ RAČUN
http://www.prva.net/o_ppd.asp?Folder...&ContentId=761
Glede na to, da ima vsak zavarovanec možnost vpogleda v svoj osebni pokojninski račun in pregled zbranih vplačanih premij, vstopnih stroškov, zbranih vplačanih čistih premij, je bilo do pred kratkim možnost vpogleda v celotno obdobje varčevanja.
Vstopna provizija: 5,90 % - zapis na pokojninski polici
2001 - 7,45 %;2002 - 7,47 %; 2003 - 7,47 %;2004 - od 2,97 % do 2,95 %;2005 - od 4,41 % do 4,43 %;2006 - 2,95 %; 2007 - 2,95 %; 2008 - 2,95 %;2009 - 2,95 %;2010 - 2,95 %;2011 - 2,95 %;2012 - 2,95 %
* gornji podatki so razvidni iz kartice plačil zavarovanca
Aplikacija "MOJ RAČUN" je bila uvedena juniju leta 2007 za vse zavarovance, ravno zaradi večje preglednosti in transparentnosti, kar pa za poslovanje v sedanjem trenutku tega
ni moč trditi, saj omogoča le pregled za vplačila zadnjih 5 let. Na aplikaciji je bilo mogoče po posameznih letih varčevanja videti vrednosti premoženja da dan 31.12. ter Zajamčena vrednost premoženja na dan 31.12. in seveda tudi primerjati donosnosti po posameznih letih varčevanja.
https://mojracun.prva.net/
Ob današnjem velikem razvoju računalniške tehnologije, bi morali stremeti k večji transparentnosti poslovanja, med katere spadajo tudi že vse vplačane premije in stanje računa od sklenitve pokojninske police. Glede na to, da se podobne anomalije ne dogajajo prvič, sam tudi že zasledil zamude na tem področju že v zaključku leta 2007 in na to že opozoril odgovorne.
Pri tako objavljenih podatkih gre tudi za možno manipulacijo podatkov, saj pri tem namesto transparentnosti in verodostojnosti, nastaja vzdušje zakrivanja obstoječih podatkov zavarovancev in meče slabo luč in na zaupanje v zavarovalniško stroko nasploh.
PROSTOVOLJNO DODATNO POKOJNINSKO ZAVAROVANJE
Na 31. 12. 2011 že:
* 82.168 zavarovancev
* 2.443 vključenih podjetij
* 222,9 milijonov EUR sredstev v upravljanju
Uporaba aplikacije MOJ RAČUN
http://www.prva.eu/default1.asp?FolderId=178
Aplikacija "MOJ RAČUN" je bila uvedena juniju leta 2007 za vse zavarovance, ravno zaradi večje preglednosti in transparentnosti, kar pa za poslovanje v sedanjem trenutku, tega
ni moč trditi, saj omogoča le pregled za vplačila zadnjih 5 let. Na aplikaciji je bilo mogoče po posameznih letih varčevanja videti VREDNOST PREMOŽENJA na dan 31.12. ter ZAJAMČENA VREDNOST PREMOŽENJA na dan 31.12. in seveda tudi primerjati DONOSNOSTI po posameznih letih varčevanja.
https://mojracun.prva.net/
Ob današnjem velikem razvoju računalniške tehnologije, bi morali stremeti k večji transparentnosti poslovanja, med katere spadajo tudi že vse vplačane premije in stanje računa od sklenitve pokojninske police. Glede na to, da se podobne anomalije ne dogajajo prvič, sem tudi zasledil časovne zamude na tem področju že v zaključku leta 2007 in na to že takrat opozoril odgovorne.
Pri tako objavljenih podatkih gre tudi za možno manipulacijo podatkov, saj pri tem namesto transparentnosti in verodostojnosti, nastaja vzdušje zakrivanja obstoječih podatkov zavarovancev in meče slabo luč in na zaupanje v zavarovalniško stroko nasploh.
Vsekakor pa se vse že zgoraj zapisano in časovnega omejevanje vpogleda sredstev, ki so last zavarovanca, ne bi smelo dogajati tik pred sprejemom nove evropske direktive Solventnost II v letu 2013, saj se pri tem pričakuje večjo povezanost evropskega zavarovalniškega trga, večja varnost potrošnikov, večja medsebojna konkurenca, novi in inovativni produkti, večja transparentnost poslovanja in vsekakor boljši nadzor.
VARČUJTE ZA PRIHODNOST IN PLAČAJTE MANJ DAVKA
Ne gre za pomoto! Z varčevanjem v dodatnem pokojninskem zavarovanju lahko uveljavite davčno olajšavo, ki je še edina davčna olajšava pri odmeri dohodnine.
Kot našemu zavarovancu vam ob koncu leta ponujamo možnost, da do konca leta doplačate svojo premijo za dodatno pokojninsko zavarovanje do maksimalne in si zagotovite polno davčno olajšavo.
Ob tem vam nudimo dodatno ugodnost: če boste do konca leta nakazali vsaj 450 €, vam bo Prva na vaš račun nakazala dodatnih 15 €.
Izračunajte si znesek do plone davčne olajšave:
C = A-B
A: (letna bruto plača+boniteta) x 0,05844
B: znesek, ki sem ga sam ali moj delodajalec v letu 2012 že vplačal v dodatno pokojninsko zavarovanje
C: znesek, ki ga še lahko vplačam za uveljavljanje polne olajšave
Pozor: Letna premija za leto 2012 ne sme presegati 5,844% vaše bruto plače oziroma 2.755,71 €, kar je najvišji znesek, za katerega se vam priznajo davčne olajšave.
Za več informacij nas pokličite na 080 88 08.
* o vsemu že zgoraj povedanemu v 2.delu in akcije "MOJ RAČUN" z dne 17.10.2012 pa z njihove strani in s strani nadzornika AZN, niti besedice!
NOVA OMEJUJOČA DOLOČILA
/13/...glede na določila nove pokojninske zakonodaje, ki z januarjem 2013 omejuje enkratne dvige privarčevanih sredstev iz svojega pokojninskega zavarovanja, je smotrno, da si vsak naredi premoženjsko bilanco upoštevaje, da je izplačilo po 10 letih obdavčeno z 25% akontacije dohodnine, 1% izstopnih stroškov in zavedanju, da gre izplačilo tudi v dohodninsko napoved, pač glede na uvrstitev v kateri dohodninski razred spadamo, seveda ob upanju, da ga zaradi izplačila, ne presežemo in se uvrstimo v še višjega. Ob prekinitvi pokojninskega zavarovanja, seveda enkratno gotovinsko izplačilo usmerimo v bolj donosne naložbe. Ob tem se je potrebno tudi zavedati, da s tem izgubimo tudi možnost optimiranja davčne bilance, saj je to še edina nam dana možnost, da si s plačilom dodatnega pokojninskega zavarovanja, znižamo svoje davčne obveznosti. Po drugi strani, pa si z izplačilom pokojninske rente iztržimo za polovico manjše davčne dajatve, a ob dejstvu, da se za določen čas, pač izplačuje mesečna pokojninska renta, recimo 5 do 10 letna, a bi po pravilih morala biti doživljenjska...
Škloc za pokojninske prihranke
Pred kratkim sprejeta pokojninska reforma prinaša precej novosti tudi za dodatne pokojnine iz drugega pokojninskega stebra; najbolj boste občutili to, da prihrankov po 10 letih varčevanja ne bo več mogoče dvigniti; pričakujte tudi več naložbenega adrenalina in še kaj...
http://mojefinance.finance.si/833151...nske-prihranke
Splošni pogoji za prostovoljno dodatno starostno pokojninsko zavarovanje po pokojninskem načrtu PN-S01
Pridobitev pravice do izplačevanja dodatne starostne pokojnine in predčasne dodatne starostne pokojnine
28.člen
(1) Dodatna starostna pokojnina se prične izplačevati ob redni starostni upokojitvi po določilih ZPIZ-1, vendar ne pred zavarovančevim dopolnjenim 58.letom starosti in potekom 120 mesecev od vključitve v pokojninski načrt.
(2) Če zavarovanec ni več vključen v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje po ZPIZ-1, pridobi pravico do predčasne dodatne starostne pokojnine pod pogojem, da je bil vključen v dodatno starostno zavarovanje najmanj 180 mesecev in je dopolnil 53 let.
(3) Če se zavarovanec redno ali invalidsko upokoji pred potekom 120 mesecev od vključitve v dodatno starostno zavarovanje ali pred dopolnjenim 58.letom starosti, lahko dvigne odkupno vrednost police v enkratnem znesku ali se z zavarovateljem dogovori o mirovanju zavarovanja do izpolnitve pogojev za pridobitev pravice do dodatne starostne pokojnine.
PRVA OSEBNA ZAVAROVALNICA d.d.
Informativni izračun dodatne pokojnine glede na višino privarčevanih sredstev
DOŽIVLJENJSKA RENTA - izplačuje se do do smrti zavarovanca
Stanje na računu:
3.000 € - 11,75 €
5.000 € - 19,59 €
10.000 € - 39,18 €
15.000 € - 58,77 €
20.000 € - 78,36 €
25.000 € - 97,95 €
PRVA RENTA - življenjska mešana renta z nezgodnim zavarovanjem*
Stanje na računu:
3.000 €
2 leti - 99,13 €
5 let - 43,81 €
5.000 €
2 leti - 171,04 €
5 let - 75,19 €
7 let - 55,91 €
10 let - 41,24 €
10.000 €
5 let - 153,64 €
7 let - 113,98 €
10 let - 83,80 €
15 let - 60,16 €
20 let - 48,40 €
15.000 €
5 let - 232,09 €
7 let - 172,04 €
10 let - 126,36 €
15 let - 90,57 €
20 let - 72,68 €
25 let - 62,02 €
20.000 €
5 let - 310,54 €
7 let - 230,10 €
10 let - 168,93 €
15 let - 120,98 €
20 let - 97,03 €
25 let - 82,75 €
25.000 €
5 let - 388,99 €
7 let - 288,17 €
10 let - 211,49 €
15 let - 151,39 €
20 let - 121,37 €
25 let - 103,49 €
* mešana renta vsebuje tudi doživljenjsko nezgodno zavarovanje za primer smrti s kritjem 4.000 € in pogrebnino v višini 4-kratnika rente
Izračun višine mesečne rente je narejen za osebo staro 60 let in pogojih v januarju 2013
* V izračunih ni upoštevanih izstopnih stroškov.
* Akontacija dohodnine ob izplačilu se ne obračunava, če je znesek rente manjši kot 160 €.
* V davčno osnovo se všteva 50% pokojninske rente.
* Znesek rente v dogovorjeni višini se izplačuje v dogovorjeni garantirani dobi.
* Dosmrtno ste zavarovani z plačilom 1 € za primer nezgodne smrti v višini 4.000 €.
* Ponudba rente zajema tudi pogrebnino, ki se izplača dedičem ob smrti zavarovanca, ne glede na to ali je smrt nastopila zaradi nezgodne ali naravne smrti.
* Če zavarovanec umre pred iztekom dobe, za katerega je bila renta podpisana, se renta do poteka zajamčene dobe izplačevanja izplačuje novemu upravičencu-dediču,ki ga ob podpisu rente navede zavarovanec.
PRVA OSEBNA ZAVAROVALNICA d.d.
Ob njihovem obvestilu o stanju in vplačanih sredstvih za leto 2012 je bila tudi seznanitev z nekaterimi drugimi novostmi in sicer:
Črpanje privarčevanih sredstev
ZPIZ-2 omejuje pravico do črpanja kolektivno privarčevanih sredstev pred upokojitvijo. Sredsteva se zavarovancu izplačajo v obliki pokojninske rente, v enkratnem znesku pa le, če je vsota teh sredstev manjša od 5.000 €. Kljub temu za sredstva, ki so bila vplačana do 31.12.2012, še naprej velja pravica do enkratnega izplačila po preteku 10 let. Razpolaganje z individualno privarčevanimi sredstvi ostaja nespremenjeno.
Renta ali dodatna pokojnina
Zavarovanci, ki so se že upokojili, lahko po 01.juliju 2013 zbrana sredstva lahko koristijo v obliki dodatne pokojnine, ne glede na 120-mesečno vklučenost in starost, saj bo po novem pogoj za uveljavitev pravice do dodatne pokojnine upokojitev. Pravico do predčasne dodatne pokojnine pa posameznik dobi, ko dopolni starost 53 let in ni več vključen v obvezno pokojninsko zavarovanje.
Nove naložbene politike
ZPIZ-2 prinaša možnost varčevanja z bolj dinamično naložbeno politiko v okviru skladov življenjskega cikla. Ob uvedbi novih skladov bomo obstoječe zavarovance o tem obvestili in jim ponudili možnost prehoda.
ZADRŽEVANJE DENARJA ZAVAROVANCEV - 1.del:
Ob že vsemu povedanemu in med drugim tudi o temu, da zavarovanec po 10 letih oziroma pretečenih 120 mesecih varčevanja v prostovoljnem pokojninskem zavarovanju, zapusti pokojninsko družbo, zavarovalnico ali banko in zahteva, svoja na njegovem osebnem računu zbrana sredstva. Prav sedaj potekajo na vse strani medijsko pozitivistična sporočila finančnih institucij, kako je pametno in oh in sploh, skleniti in varčevati za dodatno pokojnino. Res pa je tudi, da so nam naše obstoječe pravice ponovno omejili, na dvig denarnih sredstev, ki so zbrana na osebnih pokojninskih računih do 31.12.2012. Že tako ali tako smo imeli sredstva na osebnem pokojninskem računu ves čas nelikvidna vsaj 10 let. Kot že povedano so enkraten dvig sredstev obdavčili z 25 % akontacije dogodnine, 1% izstopne provizije in s tem, da gre preostalo izplačilo še v dohodnino, to izgleda takole:
PRVA OSEBNA ZAVAROVALNICA d.d.
Rok za izplačilo sredstev prične prvi dan v naslednjem mesecu, po katerem Prva osebna zavarovalnica prejme popolno dokumentacijo za izplačilo. Zaključi se zadnji dan trimesečnega izstopnega roka. Po zaključku izstopnega roka, se sredstva izplačajo v roku 1 meseca.
S podpisom te izjave izjavljam, da sem seznanjen z vsemi posledicami v primeri izplačila sredstev in sicer, da se od zneska odbijejo 1% izstopni stroški, 25% akontacija dohodnine in da lahko sledi še dodatno doplačilo dohodnine v višini 16%. Pogoj za izplačilo je 120 mesecev vključenosti v primeru kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja. V kolikor ta pogoj ob prejemu dokumentacije še ni izpolnjen, začne teči izstopni rok po izpolnitvi tega pogoja.
Enkratni dvig sredstev lahko vpliva tudi na socialne transferje v družini:
- višje plačilo vrtca (preskok enega razreda pomeni približno 450 € več plačila
- nižjo štipendijo ali izgubo štipendije otrok
Vrednost premoženja na dan 31.12.2012: 6.275,03 €
Izstopni stroški: 62,75 €
Akontacija dohodnine 25%: 1.553,07 €
Skupni odtegljaj ob nakazilu: 1.615,82 €
Izplačilo na TRR: 4.659,21 €
Možno doplačilo dohodnine zavezanca - dodatnih 16%: 993,96 €
Možni končni neto prejemek: 3.665,25 €
Možni skupni stroški: do 42 %
Z vsemi odbitki nam tako država legalno pobere vsaj 25% akontacije dohodnine ter doplačilo dohodnine v skupnem znesku 2.547,03 €, kar pomeni po današnjih cenah, malenkost manj kot 2 unči zlata oziroma skorajda 2 unčna kovanca Kitajske pande.
https://moro.si/izdelek.php?kateri=108
V tem smislu je takšna obdavčitev vlagateljev, ki varčujejo za svojo pokojnino, diskriminatorna, necivilizacijska, neetična in nehumana, posebej pa je jasno, kaj je mislil zakonodajalec, ko je v besedilo Splošnih pogojev za prostovoljno dodatno starostno pokojninsko zavarovanje v 18.členu pod točko 3. zapisal tudi, da mora Zavarovanec oziroma upravičenec poleg davka navedenega v prvem ostavku tega člena plačati vse prispevke in davke, ki jih je ali bo zakonodajalec morebiti predpisal v času trajanja pogodbe. Posebej pa je to vprašljivo tudi v primerjavi z ostalimi naložbenimi možnostmi, ki jih ima vlagatelj, saj so med drugim življenjska naložbena zavarovanja po 10 letih vlaganj docela neobdavčena in na takšen način v priviligiranem položaju. Zato bi se bilo potrebno vprašati o morali in etiki zakonodajalcev in vse tistih sodelujočih, ki so sprejelo za vlagatelje takšne diskriminatorne odredbe in obdavčitve, ki samo še polnijo že tako prazne državne blagajne, žal še vedno na rovaš ubogega varčevalca.
Prav gotovo pa bi morali takšne naložbene produkte uvrstiti tudi med Najbolj nevarne naložbene produkte v Evropi, ki jih prav sedaj izbirajo, saj dosegajo in celo presegajo izvedene finančne instrumente, saj je pri teh meja obdavčenja in njihovi prodaji v 1 letu, še vedno previsokih 40%.
www.dangerous-finance.eu
www.zps.si/osebne-fi...Itemid=667
IZPLAČILO Z ZADRŽEVANJEM SREDSTEV
* 30 dni + 92 dni + 30 dni = 151 dni
* teoretična predpostavka najdaljšega časovnega izplačila
Njihovo obvestilo:
Rok za izplačilo sredstev prične prvi dan v naslednjem mesecu, po katerem Prva osebna zavarovalnica prejme popolno dokumentacijo za izplačilo. Zaključi se zadnji dan trimesečnega izstopnega roka. Po zaključku izstopnega roka, se sredstva izplačajo v roku 1 meseca.
Zavarovanec, ki je pri Skupni pokojninski družbi d.d. predal popolno dokumentacijo v mesecu decembru 2011 je prejel izplačilo na svoj račun dne 24.04.2012, kar potrjuje že vse zapisano s prve strani 16.01.2012.
Nazadnje urejal/a zoran13 16 Mar 2013 21:31; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 22:28 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1109
Objavljeno: Tor Sep 18, 2007 8:12 am
Naslov sporočila: MANIPULACIJA Z MALIMI DELNIČARJI
DELO d.d.
/13/...še 38.646 delnic DELA je bilo v petek prenešenih na Pivovarno Laško d.d., tako, da je sedaj v KDD vpisanih 667.464 delnic, tako da bo vsem malim delničarjem izplačali denarno odpravnino za delnico Dela (DELR) v višini 135,50 € in imejo sedaj naslednjo lastniško strukturo: Pivovarna Laško d.d. - 80,83%
Radenska d.d. - 19,16%
Del d.o.o. - 0,0029%
http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/dnevnik/268625/
Nazadnje urejal/a zoran13 Sob Sep 13, 2008 12:38 pm; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 22:30 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1109
Objavljeno: Tor Sep 18, 2007 8:32 am
Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI
CELJSKI SEJEM
/13/...na Celjskem sejmu je bilo za podjetnike na voljo več predavanj in med drugim tudi o zavarovanju podjetniške odgovornosti iz dejavnosti, ker se v prihodnosti predvideva veliko povečanje odškodninskih zahtevkov za napake ali nezgode, ki se lahko dogodijo pri delu ali dejavnostih:
http://213.250.55.115/Ris2007/default.asp?kaj=3&id=200709180524731
/13/...na letošnjem sejmu od 10.09. do 17.09.2008 bo spet vsak našel kaj zase:
Nazadnje urejal/a zoran13 Tor Sep 09, 2008 11:51 am; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 22:34 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1109
Objavljeno: Tor Sep 18, 2007 10:41 am
Naslov sporočila: MANIPULACIJA Z MALIMI DELNIČARJI
VELANA d.d.
/13/...že 29.avgusta je bilo objavljeno, da grozi VELANI d.d. tudi skrajna možnost zaprtja proizvodnje zaradi (NE)DOKAPITALIZACIJE ... je tako VZMD poslal vsem malim delničarjem t.i.DELNIŠKI SPORAZUM o zastopanju pri prodaji delnic Velane. O navedenem imajo pa mali delničarji tudi nasprotujoča mnenja in da gre pri vsemu skupaj lahko tudi za zlorabo notranjih informacij:
http://www.finance.si/index.php?MOD=show&id=191232
...in še zgodba z vodstvene plati:
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//269633/
Velanino zemljišče ovrednoteno le po 48 evrov za kvadratni meter Velana, ki sicer izkazuje slabe poslovne rezultate, je visoko likvidna in nezadolžena, ker ima dobrih 90 odstotkov lastniškega kapitala. Konec minulega leta je knjigovodska vrednost Velanine delnice znašala 9,49 evra. Če ne bi bila zemljišča Velane (21.888 kvadratnih metrov ob Šmartinski cesti in 4196 kvadratnih metrov v Ukancu v Bohinju) v bilanci ovrednotena le po 48 evrov za kvadratni meter, ampak po tržni ceni, bi knjigovodska vrednost Velane znašala okoli 27 evrov, so prepričani mali delničarji. Če bi k temu prišteli še okoli tisoč kvadratnih metrov zemljišč v lasti Velane, na katerih stojijo hiši pri Umagu in prodajalni v Zagrebu, ki so posredno v lasti Velane, bi bila knjigovodska vrednost še višja. Zanimive so tudi današnje četrtkove novice iz borznega parketa,saj kot vemo DELNIČARSKI SPORAZUM predvideva najmanj 22EUR za delnico in ciljna cena na delnico znaša 40EUR na delnico. Na Ljubljanski borzi je bilo prometa z 8931 loti delnic VLJG,kar pomeni 158.400 EUR poslov,
kar je pognalo tečaj za 28,57% gor.
˝˝Dnevi, ko dogajanje na prostem trgu nekoliko zasenči tisto na borzi, niso tako pogosti. Delnica Velane je sicer ves zadnji teden nezadržno rasla, a jo je promet z nekaj tisoč evri ta čas le počasi dohajal. Danes pa je ponujena cena le premamila več vlagateljev, tako je njena vrednost ob 160 tisoč evrih poletela za dobrih 28 odstotkov, na 18 evrov, kar je
400 % več kot pred tednom dni. Pri družbi, ki sicer posluje z izgubo, so najbolj zanimive predvsem nepremičnine na Šmartinski cesti v Ljubljani.
˝˝ In še današnji komentar v Financah,ki pravi,˝˝da je Verbič dvignil tečaj v vesolje:
http://www.finance.si/191496
...in še lastništvo prvega moža Triglava d.d. Jožeta Leniča:
http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/dnevnik/270039
...in še o neverjetnih 2000%:
http://213.250.55.115/Ris2007/default.asp?kaj=3&id=2007092205249885 ...in še ponedeljkove novosti iz različnih zornih kotov,saj se pojavljajo kot tudi piše na obvestilih raznorazne insinuacije in pritiski,kar ni nenavadno,saj je to tudi odraz stanja v družbi,posebej pa velja za zakonodajo,ki ne podpira zaščite in prizadevanj malih delničarjev: http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//270797/
/13/...skupaj z VZMD so znova združili svoje moči in se tako ne strinjajo s predlaganimi člani nadzornega sveta:
http://www.finance.si/201621/Mali_delni%E8arji_proti_predlaganim_nadzornikom_Velane
Vsi delničarji Velane od VZMD prejemajo pismo s pooblastilom za izredno Skupščino, ki jo je Uprava Velane sklicala za imenovanje novega Nadzornega sveta po svoji meri. VZMD predlogu odločno nasprotuje, Uprava pa tudi zbira pooblastila - na stroške Velane! -
14.01.2008
Neposredno pred božično-novoletnimi prazniki, dne 20. 12. 2007, je Uprava družbe Velana sklicala izredno skupščino družbe. Skupščina je sklicana za 24. 1. 2008 in naj bi odločala izključno o sestavi novega Nadzornega sveta družbe za nadaljnja štiri leta. Pri tem velja izpostaviti, da je Nadzorni svet, kot organ nadzora, v gospodarskih družbah praktično najpomembnejši organ ter sprejema temu primerne odločitve in predloge. Sestava Nadzornega sveta, kot je predlagana v sklicu skupščine, je neprimerna, saj nikakor ne odraža ustrezno lastniške strukture ter ne zagotavlja kompetentnega opravljanja dela in odločanja Nadzornega sveta. Predlagana sestava Nadzornega sveta je prejkoslej v nasprotju z bistvom in namenom tega organa, saj je kot vse kaže sestavljena po volji Uprave družbe oz. njenega predsednika (direktorja), torej po volji in željah tistega, ki naj bi bil s strani Nadzornega sveta nadziran. Takšno stanje in predlog je seveda absurden, nesprejemljiv ter v nasprotju s temeljnimi načeli delovanja delniških družb ter obstoječe družbeno-ekonomske ureditve v Republiki Sloveniji in »razvitem« svetu. V VZMD si prizadevamo za resno, profesionalno, neodvisno in odgovorno delovanje Nadzornih svetov, saj je to eden najbolj bistvenih pogojev za uspešno delovanje delniških družb v interesu in za korist vseh lastnikov, torej tudi malih delničarjev. V ta namen je zelo pomembno in potrebno v Nadzornih svetih zagotoviti zastopanost različnih lastnikov in skupin delničarjev oz. njihovih predstavnikov. Zato smo delničarje Velane s pismom pozvali, da skladno z navodili izpolnijo priloženo pooblastilo ali se sami udeležijo skupščine, saj bodo pri glasovanju o članih Nadzornega sveta Velane pomembni in šteli prav vsi glasovi. Predlagana pooblaščenca mag. Milan Štruc in Slavka Venko sta aktivna člana Sekcije Velana v sklopu VZMD in bosta – v kolikor bosta tako pooblaščena – glasovala PROTI predlogu, ki ga je v sklicu skupščine objavila Uprava Velane. »Naša pooblaščenca bosta z nasprotnimi predlogi v Nadzorni svet predlagala strokovne, kompetentne, pokončne, načelne in zanesljive kandidate. Žal vam jih do skupščine še ne moremo sporočiti, saj se bomo o nasprotnih predlogih in ustreznejši sestavi Nadzornega sveta skušali dogovoriti tudi z drugimi pomembnejšimi lastniki in skupinami delničarjev Velane. Tako bomo imeli boljše možnosti za preprečitev izglasovanja predlaganih kandidatov, ki jih po naših informacijah podpirata dva največja delničarja v Velani (Slosys, d.d., z 24,41 % in Brest pohištvo, d.o.o., z 22,95 %) in bosta po naših predvidevanjih na skupščini tudi glasovala usklajeno,« v pismu pojasnjuje predsednik VZMD mag. Kristjan Verbič. Hkrati je predsednik VZMD v tokratnem pismu delničarje Velane še enkrat povabil, da se priključijo delničarskemu sporazumu v okviru VZMD, ki trenutno združuje že 257 delničarjev oz. 9,46 % lastništva Velane. »Tokratno vabilo utegne biti tudi zadnje, saj pričakujemo, da se bodo procesi, povezani s prihodnostjo Velane in »svežnjem delnic« iz naslova delničarskega sporazuma, intenzivirali. Nenazadnje tudi spričo skorajšnje realizacije mednarodnega urbanističnega natečaja za ureditev širšega prostora Šmartinske ceste, ki posledično pomeni tudi selitev, preoblikovanje ali celo likvidacijo Velane,« je dodal mag. Verbič.
Nazadnje urejal/a zoran13 Sob Sep 13, 2008 12:38 pm; skupaj popravljeno 13 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 22:37 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1116
Objavljeno: Tor Sep 18, 2007 5:20 pm
Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI
REFERENDUM I
/13/...končno so sprejeli besedilo referendumskega vprašanja za malo bolj pravično lastninjenje zavarovalnice Triglav d.d., vsaj za 750.000 čakajočih malih delničarjev, pa se že pojavljajo nasprotujoče si vesti o neizvedljivosti izvedbe tega vprašanja, ki je bila elegantno rešena za P.O:
http://www.delo.si/index.php?sv_path=41,35,240224 http://www.finance.si/191298
Po zelo hudih poplavah po Sloveniji so se potrudili po svojih močeh in sem tudi sodi hitro reševanje škodnih primerov,ki jih bo rekordno veliko in tako bo to nedvomno vplivalo na poslovanje in premije naše največje zavarovalnice Triglav d.d. oz.kar vse vpletene zavarovalnice, prav zanimivo bi bilo izvedeti koliko % zavarovancev imajo sklenjena zavarovanja za primer poplav:
http://213.250.55.115/Ris2007/default.asp?kaj=3&id=2007092005249363
Na Financah so izdelali primerjalno analizo in prišli do presenetljivih števik,da je zavarovanje za poplavo 60 krat dražje kot požarno zavarovanje, pa poglejmo:
Cena zavarovanja proti poplavi je med drugim odvisna od zavarovalne vsote, na katero zavarujete svoje premoženje, to pomeni znesek, ki ga lahko dobite izplačanega ob morebitni škodi. In tudi od tega, v kako nevarnem območju za poplavo živite. Zavarovanje proti poplavi se sklene kot dodatek k požarnemu zavarovanju. Pogledali smo, koliko stane zavarovanje za poplavo v dveh različnih poplavnih conah. V prvo sodijo denimo Ljubljana z okolico, tudi Škofja Loka, medtem ko so Železniki in območje okoli Sore druga cona. Ta je seveda dražja. In to veliko. Velike razlike Za zavarovanje proti poplavi za prvo cono, torej za Ljubljano, velja, da je premija 14,2 promila od zavarovalne vsote. Če je zavarovalna vsota denimo 50 tisoč evrov, je premija (na prvi riziko) za zavarovanje proti poplavi 710 evrov. Za drugo cono, torej za Železnike, pa velja, da je premija 37 promilov od zavarovalne vsote. Pri 50 tisoč evrih je premija za poplavo tako 1.850 evrov na leto. Pri zavarovanju proti požaru je premija 0,6 promila od zavarovalne vsote, pod enakimi pogoji bi to pomenilo 30 evrov za požarno zavarovanje. Seveda je zavarovalna vsota pri požarnem zavarovanju navadno višja od 50 tisoč evrov. Za izračun celotne premije - požarne in poplavne - smo vzeli že kar luksuzno zavarovalno vsoto za požar, in sicer 400 tisoč evrov. Skupni strošek zavarovanja (ob tem, da je poplava zavarovana le do 50 tisoč evrov) je okoli 2.400 evrov.
http://www.finance.si/191519
Nazadnje urejal/a zoran13 Sob Sep 13, 2008 12:39 pm; skupaj popravljeno 5 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 22:40 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1116
Objavljeno: Čet Sep 20, 2007 9:00 am
Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI
REFERENDUM in VOLITVE
/13/...zopet je vroče na zavarovalniškem področju,po čudežnem sprejetju referendumske pobude, ki naj bi potekala ob drugem krogu predsedniških volitev,so na Ministrstvu za Finance pripravili spremembe in dopolnitve ZPNPID, ki je bil sprejet nedolgo tega, ki naj ne bi obvezoval lastnikov, ki obvladujeta več kot 15% lastništva Zavarovalnice Triglav d.d., da poda obvezno prevzemno ponudbo:
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//269825/
1. 1.959.157- 34,47%- KAPITALSKA DRUŽBA DD, DUNAJSKA CESTA 119, LJUBLJANA, SVN
2. 1.852.994- 32,61%- SLOVENSKA ODŠKODNINSKA DRUŽBA DD, MALA ULICA 5, LJUBLJANA, SVN (po TVSvetu - 29,8%)
Tako dva največja lastnika obvladujeta celih 64,28%. Skrivnosti so v podrobnostih, saj po obstoječem zakonu o prevzemih,c ena v prevzemni ponudbi ne sme biti nižja od najvišje cene, po kateri je prevzemnik pridobil vrednostne papirje zadnjih 12 mesecev pred objavo te ponudbe, sklada pa delnic nista kupovala na trgu, ampak jih je nanju prenesla država. Po naših informacijah bi se lahko njuna prevzemna cena vrtela okoli 100EUR, medtem, ko se z delnicami zavarovalnice Triglav na sivem trgu trguje po 500 do 600EUR, zato je malo verjetno, da bi se v takem primeru kdo od lastnikov na prevzem sploh odzval.
http://www.delo.si/index.php?sv_path=43,49&so=Delo&da=20070921&pa=10&ar=c46ee6dc5aba55748804729a1b0438ee0804924c7b9d1e2c3f08284ceb9a7c3c216c083847ccec9398e09a0869123cd1e98a1601081b91422c6fa7b40101&ty=html
http://www.finance.si/191513
Nazadnje urejal/a zoran13 Sob Sep 13, 2008 12:40 pm; skupaj popravljeno 4 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 22:42 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1116
Objavljeno: Čet Sep 20, 2007 9:06 am
Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI
ŠTAJERSKI BANČNOZAVAROVALNIŠKI HOLDING
/13/...velikokrat je bilo že govora o velikem bančnozavarovalnem holdingu NKMB d.d.,Zavarovalnice Maribor d.d.in Pozavarovalnice Sava d.d., ki nikakor ne more zaživeti, saj je preveč nasprotujočih interesov ter želja po leaderstvu:
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//269812/
Ahčan: Izguba za vse zavarovalnice
Po besedah docenta z ekonomske fakultete v Ljubljani dr. Aleša Ahčana neuresničitev ideje zavarovalniškega holdinga, ki jo je vlada prestavila, pomeni, da bo potencialni razvoj za vsako zavarovalnico manjši, kot bi bil v primeru združitve zavarovalnic v holding. "Z vidika doseganja sinergij in boljšega konkurenčnega položaja pomeni ustavitev združevanja zavarovalnic za vse zavarovalnice izgubo. Če lastniki in uprave nimajo jasne vizije in ne razumejo možnih sinergij združevanja, kar se je preteklosti pogostokrat pokazalo predvsem pri upravah bank, od predvidenih strategij ostanejo le besede na papirju," opozarja Ahčan. Po njegovih besedah so slovenske zavarovalnice še vedno v vrhu v regiji, kar pa po drugi strani ne moremo reči za banke, saj se je pokazalo, da v razvoju ne morejo slediti tekmecem v regiji. "Če pogledamo pretekli razvoj naših zavarovalnic in ga primerjamo z razvojem slovenskih bank, lahko ugotovimo, da so zavarovalnice primerjalno gledano v tem času pridobile tako v primerjavi s konkurenco v regiji kot tudi v primerjavi z bankami."
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//270152/
...in še današnji pogled na včerajšnje dogodke:
http://213.250.55.115/Ris2007/default.asp?kaj=3&id=2007092105249528
Nazadnje urejal/a zoran13 Sob Sep 13, 2008 12:41 pm; skupaj popravljeno 7 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 22:45 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1116
Objavljeno: Čet Sep 20, 2007 9:15 am
Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI
HRVAŠKI TELEKOM - TH-T d.d.
/13/...kako smo si različni , bi lahko dejali ob prodaji tako Slovenskega in Hrvaškega Telekoma d.d., saj se ob tem pozablja, da smo nekoč zaposleni v gospodarskih bružbah, razen v javnih službah, bankah in zavarovalnicah, že bili deležni ob ˝certifikatni privatizaciji˝, celih 50% popusta zase in za družinske člane ob takratnem vpisu delnic. Pri nas tako negirajo pravice bivšim in sedanjim zaposlenim, medtem ko na Hrvaškem vsem na široko odpirajo vrata:
˝˝Od vlade pričakujemo, da bo v program privatizacije Telekoma znova vključila možnost, da zaposleni odkupijo delnice družbe s 50-odstotnim popustom," je na včerajšnji novinarski konferenci povedala generalna sekretarka sindikata Cvetka Gliha.˝˝
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//269807/
http://www.poslovni.hr/54223.aspx http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=26671
http://www.finance.si/191466 http://213.250.55.115/Ris2007/default.asp?kaj=3&id=2007092005249130
http://www.glasistre.hr/?164decfff55455c1c24258a3528c95fb,TS,2735,,15069,19814,190492, http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=26753
...kot je bilo pričakovati so razpisali prodajo še večjega deleža,ki se je povzpel na skupno 32,5% lastništva T-HT:
http://www.delo.si/index.php?sv_path=41,36,241508
...in še vesti iz združenja potrošnikov ˝Potrošač˝,
ki pravi,
da v objavljenem prospektu T-HT ni vseh potrebnih in verodostojnih informacij zlasti o tekočih sodnih sporih:
http://www.poslovni.hr/55061.aspx
Nazadnje urejal/a zoran13 Sob Sep 13, 2008 12:41 pm; skupaj popravljeno 7 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2942
|
Objavljeno: 06 Feb 2011 22:46 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI: |
|
|
zoran13
guru
Pridružen/-a: Ned Maj 2006 19:39
Prispevkov: 1116
Objavljeno: Čet Sep 20, 2007 9:24 pm
Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI
GAZELA 2007
/13/...včeraj je bila druga podelitev za podjetniške gazele in sicer v savinjsko-zasavski regije , kjer se je uvrstilo podjetje z 25 zaposlenimi TERMOTEHNIKA d.d., v okviru akcije za laskavi naslov ZLATA GAZELA, ki bo 25.10.2007 v Cankarjevem domu:
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik//270063/
Nazadnje urejal/a zoran13 Sob Sep 13, 2008 12:42 pm; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|